سامانه بارشی جدید در راه ایران

سامانه بارشی جدید در راه ایران ؛ هشدار هواشناسی

سازمان هواشناسی با هشدار کاهش ۱۰ درجه‌ای دما در برخی مناطق کشور و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی از ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی دوشنبه آینده خبر داد.

تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در بخش‌هایی از شمال شرق و فردا شنبه در سواحل غربی دریای خزر ابرناکی و بارش‌های پراکنده روی می‌دهد و طی ۳ روز آینده در اکثر مناطق کشور جو نسبتاً پایداری حاکم است.

از اواخر وقت دوشنبه با نفوذ سامانه بارشی در بخش‌هایی از شمال غرب کشور افزایش ابر، بارش پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

 

بیشتر بخوانید: نقشه جنگل دالخانی رامسر

 

سه‌شنبه آینده فعالیت سامانه بارشی شدت یافته و در مناطقی از شمال غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز غربی بارش باران، گاهی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

امروز در نیمه شرقی کشور، دوشنبه آینده در شمال غرب و روز سه‌شنبه در غرب و شمال غرب وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است. امروز همچنین در مناطقی شمال شرق و شرق کشور کاهش ۶ تا ۸ درجه‌ای دما روی می‌دهد.

در استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق شمال غرب کشور روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده افزایش نسبی دما و روز سه‌شنبه کاهش ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما پیش‌بینی شده است. امروز دریای خزر و طی ۳ روز آینده خلیج‌فارس مواج است.

 

سامانه بارشی جدید در راه ایران

 

توصیف سامانه: کاهش محسوس دما

زمان پایان: جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۱۴

نوع مخاطره: کاهش دما بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد (به ویژه در استان های واقع در دامنه و ارتفاعات زاگرس)

منطقه اثر: جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۱۴: شمال شرق و شرق و جنوب شرق

اثر مخاطره: احتمال خسارت به محصولات زراعی و باغی.

توصیه: استفاده از جیره غذایی پر انرژی برای دام و طیور، کنترل و تنظیم دما و رطوبت در گلخانه‌ها و سالن‌های پرورشی و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارها.

 

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید

منطقه اثر: جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۱۴: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال افزایش غبار، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل.

 

بیشتر بخوانید: آبشار اسکندر

 

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری در فضای باز به ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

 

منبع: همشهری انلاین

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

مقالات پربازدید