راز ملکه مصر کشف شد!!

باستان‌شناسان با کاوش در یکی از شهرهای مصر باستان به اشیاء تاریخی با قدمت چندین‌هزار سال دست پیدا کردند که می‌توانند اطلاعات بیشتری را درباره یکی از نخستین‌ ملکه‌های حکمران مصر باستان در اختیار محققان قرار دهند.

به نقل از انشنت اوریجینز، گروهی از باستان‌شناسان مصری، ‌ آلمانی و اتریشی با کاوش در مقبره «ملکه مرنیث» در گورستان باستانی «ام‌القعاب» واقع در «ابیدوس» صدها ظرف مُهر و موم‌شده کشف کردند.

«مصطفی وزیری» ـ دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر ـ در بیانیه‌ای که از سوی وزارت آثار باستانی و گردشگری مصر منتشر شده است، ‌ اعلام کرد که این ظروف نسبتا سالم باقی مانده‌اند و قدمت آن‌ها به حدود ۵۰۰۰ سال پیش می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید: نقشه باغ ارم شیراز

 

باستان‌شناسان علاوه‌بر این ظروف، چندین شیء مخصوص مراسم خاکسپاری را کشف کردند که اطلاعات بیشتری درباره سنت‌های خاکسپاری این دوره از تاریخ ارائه می‌کند.

براساس تحقیقات تکمیلی محققان «مؤسسه آلمان» ‌در قاهره، کاوش‌های اخیر چشم‌انداز جدیدی را به زندگی و حکومت ملکه «مرنیث» به وجود آورده است. نوشته‌های روی لوح کشف‌شده در مقبره «مرنیث» به نقش مهم او در دولت اشاره دارند؛ در نتیجه اکتشافات اخیر جزئیات بیشتری درباره زندگی این حکمرانِ بسیار مهم مصر باستان آشکار کرده است.

«مرنیث» به عنوان نایب‌السلطنه یا ملکه همسر، در تاریخ مصر با ارتباط نامش با «نیث»، الهه مصریان باستان شناخته می‌شود. گمان می‌رود که او در حدود سال‌های ۳۰۵۰ تا ۳۰۰۰ پیش از میلاد پس از مرگ همسرش، ‌ «دجت»، سومین یا چهارمین فرعون دودمان اول، زمام قدرت را در مصر به دست گرفت؛ چراکه «دِن» ‌ پسر آن‌ها، برای به تخت نشستن بسیار کم‌سن بود. این دوره حکمرانی فقط تا زمانی ادامه داشت که پسرش به سن بلوغ برسد.

با این حال با توجه به اسناد تاریخی نمی‌توان در این‌باره اطمینان حاصل کرد که «مرنیث» ‌ نخستین یا دومین ملکه حکمران مصر بوده است. برخی از مصرشناسان معتقدند که «نیت حتب» نخستین فرعون زن مصر در طول دودمان نخست «پادشاهی کهن» ‌ بوده است.

 

بیشتر بخوانید: آبشار آسیاب خرابه

 

مقبره «ملکه مرنیث»‌ در سال ۱۹۰۰ میلادی در گورستان «ام‌العقاب» کشف شد. مقبره این ملکه با استفاده از آجر، سفال و الوارهای چوبی ساخته شده است. این سازه تنها مقبره سلطنتی متعلق به زن دودمان نخست است که تاکنون در «ابیدوس» ‌ کشف شده است.

 

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 2 =