تالاب میانکاله، نگین سبز مازندران

تالاب میانکاله

تالاب میانکاله

تالاب میانکاله، تالابی بی‌ نظیر در دل مازندران، بهشت پرندگان و طبیعت‌ گردان، جایی که زمین و آسمان به هم می‌ رسند و سمفونی نغمه پرندگان، سکوت را می‌ شکافد. این تالاب با وسعتی حدود 70 هزار هکتار، در شبه‌ جزیره‌ ای باریک به همین نام واقع شده و از شمال به دریای خزر، از جنوب به خلیج گرگان، از غرب به تالاب زاغمرز و از شرق به آشوراده می‌ رسد. برای بیشتر آشنا شدن با این تالاب جذاب تا انتها با ما در سایت گردشگری همراه باشید.

 

طبیعت بکر و منحصر به‌ فرد:

میانکاله با تنوع زیستی شگفت‌ انگیز، گویی موزه‌ ای از عجایب طبیعت است. از جنگل‌ های انبوه و نیزار های سرسبز تا تالاب‌ های وسیع و ساحل ماسه‌ ای، هر گوشه از این تالاب، زیبایی منحصر به فرد خود را دارد.

 

پرندگان مهاجر، میهمانان همیشگی:

میانکاله بهشت پرندگان مهاجر است. در فصل پاییز و زمستان، هزاران پرنده از سر تا سر جهان، از جمله فلامینگو، عقاب دریایی دم سفید، پلیکان و انواع مرغابی و قو، به این تالاب پناه می‌ آورند و تابلویی بی‌ نظیر از رنگ و نغمه را به نمایش می‌ گذارند.

 

میانکاله

 

تفریحات هیجان‌ انگیز:

در تالاب میانکاله، تفریحات متنوعی برای هر سلیقه‌ ای وجود دارد. قایق‌ سواری در تالاب، گشت و گذار در جنگل، پرنده‌ نگری، عکاسی از طبیعت، و حتی شکار مجاز، از جمله تفریحاتی هستند که می‌ توانید در این تالاب تجربه کنید.

 

بهترین زمان سفر:

بهترین زمان سفر به میانکاله، فصل‌ های پاییز و زمستان است. در این فصل‌ ها، تالاب مملو از پرندگان مهاجر می‌شود و زیبایی آن دو چندان می‌ شود.

 

نکاتی برای سفر:

 • برای ورود به تالاب میانکاله، به مجوز از اداره محیط زیست بهشهر نیاز دارید.
 • به دلیل تنوع زیستی و وجود گونه‌ های جانوری در حال انقراض، مراقب محیط زیست باشید و از آسیب به آن خودداری کنید.
 • از ایجاد آلودگی صوتی و رها کردن زباله در تالاب خودداری کنید.
 • برای گشت و گذار در تالاب، از قایق‌های مجاز استفاده کنید.
 • از برداشت گیاهان و جانوران تالاب خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی : جاذبه های گردشگری مازندران

عجایب هفتگانه تالاب میانکاله

عجایب هفتگانه تالاب میانکاله:

 1. تنوع زیستی شگفت‌ انگیز:

میانکاله، زیستگاه بیش از 300 گونه پرنده، 50 گونه پستاندار، 80 گونه ماهی و خزندگان و دوزیستان متعدد است. از جمله گونه‌ های شاخص این تالاب می‌ توان به فلامینگو، پلیکان، قو، عقاب دریایی، گراز وحشی، خرس قهوه‌ ای، گرگ، روباه و سمندر اشاره کرد.

 1. جنگل‌ های انبوه و نیزار های سر سبز:

در حاشیه تالاب، جنگل‌ های انبوه و نیزار های سر سبز به چشم می‌ خورد که زیستگاه گونه‌ های مختلف جانوری و گیاهی هستند. درختان توسکا، بلوط، ممرز، و انار از جمله درختان رایج در این جنگل‌ ها هستند.

 1. تالاب‌ های وسیع و ساحل ماسه‌ ای:

تالاب میانکاله از چندین تالاب کوچک و بزرگ تشکیل شده که هر کدام زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. تالاب زاغمرز، تالاب آشوراده و تالاب گمیشان از جمله تالاب‌ های مهم این منطقه هستند. ساحل ماسه‌ای تالاب نیز برای تفریح و شنا مناسب است.

 1. پناهگاه حیات وحش:

میانکاله به عنوان پناهگاه حیات وحش، تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد و شکار و صید در آن ممنوع است. این امر سبب شده تا جمعیت جانوران این تالاب به طور قابل توجهی افزایش یابد.

 1. میراث جهانی یونسکو:

تالاب میانکاله به دلیل تنوع زیستی و اهمیت زیست محیطی، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 1. بهشت پرنده نگری:

میانکاله به دلیل تنوع و تعداد بالای پرندگان، بهشت پرنده نگری است. پرنده نوردان از سراسر جهان برای مشاهده پرندگان مهاجر به این تالاب سفر می‌کنند.

 1. مقصدی برای گردشگری پایدار:

میانکاله می‌ تواند مقصدی برای گردشگری پایدار باشد. با برنامه‌ ریزی صحیح و آموزش جوامع محلی، می‌ توان از این تالاب به عنوان منبع درآمد و اشتغال استفاده کرد و در عین حال، از محیط زیست آن حفاظت کرد.

سفر به میانکاله

نکاتی برای سفر به میانکاله:

 • برای ورود به تالاب میانکاله، به مجوز از اداره محیط زیست بهشهر نیاز دارید.
 • به دلیل تنوع زیستی و وجود گونه‌ های جانوری در حال انقراض، مراقب محیط زیست باشید و از آسیب به آن خودداری کنید.
 • از ایجاد آلودگی صوتی و رها کردن زباله در تالاب خودداری کنید.
 • برای گشت و گذار در تالاب، از قایق‌ های مجاز استفاده کنید.
 • از برداشت گیاهان و جانوران تالاب خودداری کنید.

سفر به میانکاله، سفری به دنیای شگفت‌ انگیز طبیعت است. با سفر به این تالاب، خاطره‌ ای فراموش‌ نشدنی از زیبایی‌ های ایران را در ذهن خود ثبت خواهید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =