کوه کلکچال تهران | اطلاعات کامل + مسیرهای صعود

کوه کلکچال تهران | اطلاعات کامل + مسیرهای صعود

کلکچال یه قله تو دل رشته کوه‌های البرزه که تو شمال تهران جا خوش کرده و حسابی بین کوهنوردها و مردم عادی محبوب شده. این قله با ارتفاع ۳۳۵۰ متر از سطح دریا، یه مسیر فوق‌العاده زیبا و دیدنی داره و به همین خاطر هم جزو بهترین مسیرهای طبیعت‌گردی ایران به حساب میاد. خلاصه که اگه دنبال یه کوه‌ نوردی حسابی و یه تجربه طبیعت‌گردی بی‌نظیر می‌گردی، کوه کلکچال که یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران محسوب میشه، یه گزینه بی‌نظیره. مسیرش سختی خاصی نداره و هم برای کوهنوردهای حرفه‌ای مناسبه و هم برای کسایی که تازه می‌خوان کوهنوردی رو شروع کنن.

قله کلکچال کجاست؟

این قله که یکی از معروف ترین کوه های ایران هستش، تو شمال تهران قرار داره و از طریق خیابون نیاوران، فیضیه و پارک جمشیدیه می‌تونی بهش برسی. کلک چال برای هر روزی از هفته مناسبه. فرقی نمی‌کنه آخر هفته باشه یا وسط هفته، می‌تونی بری و از کوه‌نوردی تو دل طبیعت لذت ببری. فقط یادت باشه که یه سری تجهیزات ساده کوه‌نوردی مثل کفش و لباس مناسب برداری. یه ذره هم تجربه داشته باشی کافیه و می‌تونی حسابی از این مسیر لذت ببری.

کوه کلکچال کجاست

راه دسترسی به کلکچال

برای دسترسی به این کوه باید اول بری پارک جمشیدیه. حالا چجوری:

وسایل نقلیه عمومی:

خط ۱ مترو (تجریش-کهریزک) یا BRT راه‌آهن-میدان تجریش رو سوار شو بیا تا میدان تجریش. از اونجا با تاکسی‌های میدان تجریش-چهارراه قدس یا اتوبوس خیابان فیضیه به پارک جمشیدیه برو.

اتوبوس: با اتوبوس‌های خط تجریش-دربند هم می‌تونی مستقیم به پارک جمشیدیه بری.

ماشین شخصی:

از میدان تجریش وارد خیابان نیاوران شو. از خیابان فیضیه به راحتی به پارک جمشیدیه می‌رسی. از طریق بزرگراه صدر و کامرانیه هم می‌تونی به خیابان نیاوران و بعد به خیابان فیضیه و بعد از ۱.۵ کیلومتر به پارک جمشیدیه برسی.

این پارک یه ورودی تو خیابون امیدوار داره، از همونجا باید بریم داخل. یه راه دیگه هم هست، از سمت خیابون فیضیه می‌تونید برید بالا تا به پارک برسید. وقتی وارد پارک شدین، باید برید سمت غرب. ورودی مسیر کلکچال یه کم بالاتر از ایستگاه پله‌سواران و نزدیک کلانتری پارکه. یه کیوسک کوچولو هم از فدراسیون کوهنوردی اونجا هست. تو طول مسیر کلی کافه هست که بهشون میگن “ایستگاه”. اولی میشه ایستگاه ۱، دومی میشه ایستگاه ۲ و سومی هم که جنب تاسیسات نظامیه میشه ایستگاه ۳. بعد از ایستگاه ۳ می‌رسید به آبخوری پایین تپه نورالشهدا، از اونجا هم یه کم بالاتر برید می‌رسید به اردوگاه.

مسیر جمشیدیه به قله کلکچال

بیشتر بخوانید: باغ گیاه شناسی تهران

مسیر صعود به کلکچال

مسیر پارک جمشیدیه به کلکچال

این مسیر یکی از شلوغ‌ترین راه‌ها برای رفتن به قله کلکچاله که از درب سوم پارک جمشیدیه شروع میشه. یادتون باشه که از اول مسیر تا نوک قله حدود ۲ تا ۳ ساعت طول میکشه. شیب مسیر جوری نیست که اذیت کنه و حتی کسایی که زیاد کوهنوردی بلد نیستن هم میتونن برای تفریح به این منطقه برن. اول مسیر یه میدون کوچیکه که پشت پارک، سمت غربه. مسیر سنگفرش شده و خیلی راحت میشه توش پیاده‌روی کرد. بعد از یه کم پیاده‌روی، به یه درختزار میرسید.

اگه خسته شدین، یه کم بشینین و نفس بگیرین تا بعدش برین سراغ مسیر پاکوب. این مسیر پاکوب حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ متره و توی راهش یه چشمه آب گوارا هم سمت راستتون هست که میتونین ازش استفاده کنین. توی روزای گرم تابستون، میتونین پاتونو بذارین تو آب چشمه تا خنک بشین.بعد از چشمه، شیب مسیر یه کم تندتر میشه و باید حدود ۲ تا ۳ متر توی یه مسیر پهن و عریض به سمت بالا برین. اگه مبتدی هستین، تو این قسمت بیشتر احتیاط کنین. توی مسیر ۳ تا بوفه هم هست که معمولا آخر هفته ها مواد غذایی و آب آشامیدنی به کوهنوردها میفروشن. از این نقطه تا پناهگاه کلکچال ۴ کیلومتر و ۸۰۰ متر ارتفاع مونده. وقتی به پناهگاه رسیدین، ۲۶۰۰ متر از سطح دریا بالاترین! اینجا میتونین یه خرده استراحت کنین و تو رستوران پناهگاه یه چیزی بخورین تا خستگیتون در بیاد.

بهترین زمان صعود کوه کلکچال

مسیر کوهنوردی گلابدره به کلکچال

اگه دنبال یه مسیر دیگه‌ برای صعود به کلک‌چال هستی، گلابدره می‌تونه گزینه خوبی باشه. یه جورایی میشه گفت که یه قسمتی از مسیر گلابدره همون مسیر پارک جمشیدیه‌ست. از نظر سختی هم فرقی با هم ندارن. گلابدره یه دره بین کلک‌ چال و دربندِ که از ۱۸۰۰ متری شروع میشه و تا ۲۲۵۰ متری می‌ره. اسمشم به خاطر درختای سیب گلابیه که توش پیدا میشه. خیلی‌ها، به جز اهالی محل، هر هفته پا میذارن تو این دره و از مسیر خلوت و خاکی‌ش لذت می‌برن. مسیر کوهنوردی برای صعود به کلک‌چال از گلابدره شروع میشه و تا چشمه وزباد می‌ره. بعد از چشمه، یه مسیر پاکوب هست که اول به سمت شرق و بعد به سمت شمال می‌ره. اگه این مسیر رو بری، پناهگاه رو می‌بینی.

مسیر صعود به کلکچال

مسیر دارآباد به کلکچال

تو این مسیر از توی دره‌ دارآباد می‌گذری. کافیه تا کبوترخان دره دارآباد رو ادامه بدی و از آبشار چال مگس عبور کنی. بعد از کمی راه رفتن، به یه باغچه پر از درخت تبریزی بلند قامت می‌رسی که کوهنوردها بهش می‌گن “باغچه خلیل”. ۱۰۰ متر قبل از باغچه خلیل، دره زندگانی رو می‌بینی و بعد از بالا رفتن ازش، به چشمه آب زندگانی می‌رسی. یه کمی استراحت کن و بعدش دوباره به راه ادامه بده. زمستون‌ها اصلا به این مسیر فکر نکن! خطر بهمن خیلی زیاده و جون خودت رو به خطر می‌ندازی.

اگه می‌خوای از این مسیر بری، باید اول قله دارآباد رو فتح کنی، بعد از قله شهربانو کشک عبور کنی و از تیغه‌های دارآباد بالا بری. سختی این مسیر زیاده و اصلا برای زمستون‌ها مناسب نیست. اگه تو فصل شلوغی تابستون به این مسیر می‌ری، حتما با یه راهنمای آشنا به مسیر برو. یهو سر از بیابون درنیاری! تو این مسیر، به گردنه پیازچال می‌رسی و بعدش قله کلکچال رو درست روبروی خودت می‌بینی.

قله کلکچال تهران

مسیر پارک نیلوفر به کلکچال

پارک نیلوفر یکم برای رسیدن به کلکچال سخت‌ تر از پارک جمشیدیه و گلابدره است، اما خب یه راهش اینه که با ماشین شخصی تا همون پارک نیلوفر برید. وگرنه می‌تونید از تجریش با تاکسی یا اتوبوس‌های خط دارآباد به سمت خیابان باهنر برید و از اونجا با تاکسی‌های خیابان صبوری تا پارک نیلوفر برید. از پارک نیلوفر تا قله کلکچال ۵.۲ کیلومتر راهه. توی پارک نیلوفر تابلوهای راهنمایی هست که شما رو به سمت قله تنگ چال و عرق چین هدایت می‌کنه.

قبل از رسیدن به کلکچال باید از دو قله تنگ چال (۲۸۰۰ متر) و عرق چین (۲۷۰۰ متر) عبور کنید. صعود به این دو قله با پای پیاده حدود ۴ ساعت طول می‌کشه، پس حتما برنامه‌ریزی دقیقی برای کل مسیر داشته باشید. بعد از قله عرق چین یه چشمه آب زندگانی هست که می‌تونید اونجا استراحت کنید و بعدش به سمت قله کلکچال حرکت کنید. توی این قسمت مسیر هموارتر می‌شه.کل مسیر رفت و برگشت به کوه کلکچال از پارک نیلوفر ۹.۵ کیلومتره و حدود ۸ تا ۱۰ ساعت طول می‌کشه.

اطلاعات کوه کلکچال

بهترین فصل صعود به قله کلک چال

بهترین فصل ها برای صعود به کلکچال بهار، تابستون و پاییزه. هوا عالیه و خبری از سرمای زمستون و برف نیست. اگه تو بهار بری، یه ترکیب عالی از هوای خوب و مناظر قشنگ کوهستان رو تجربه می‌کنی. تابستون هم عالیه، ولی یادت باشه که صبح زود راه بیفتی تا گرمای هوا اذیتت نکنه. صعود زمستونی به کلکچال سخته و خطرناکه، مخصوصا تو بعضی مسیرها که بهمن خطرناک میشه. اگه بازم زمستون دلت خواست بری، فقط از مسیر پاکوب پارک جمشیدیه تا اردوگاه کلکچال برو که از نظر بهمن خیالت راحته. تو زمستون باید مراقب یخ‌زدگی مسیر باشی، مخصوصا اگه بعد از بارش برف بری.اگه زمستونی میری و می‌خوای با تله‌کابین از ایستگاه هفتم به تهران برگردی، حتما از ساعت کاری تله‌کابین خبر داشته باش که تو ارتفاع گیر نکنی. تابستون هم که روزها بلندتره، صعود راحت‌تره و می‌تونی از تله‌کابین برای برگشت استفاده کنی.

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی چیتگر

جای دیدنی نزدیک کوه کلکچال تهران

پارک جمشیدیه در نزدیکی کوه کلکچال

پارک جمشیدیه یکی از قشنگ ترین جاذبه های تهرانه که پر از درخت و گل و گیاهه. جمشیدیه یه پارک خوشگل و باصفاست که تقریباً ۱۰ هکتار وسعت داره و تو شمال تهران قرار گرفته. این پارک یه جای فوق‌العاده‌ست برای اینکه یه روز تعطیلی رو با حال و حسابی بگذرونی. تو این پارک کلی امکانات باحال هست که می‌تونه یه روز پر از تفریح و سرگرمی رو برات بسازه. از جمله این امکانات می‌شه به فضای سبز وسیع با درختای کهنسال، زمین بازی برای بچه‌ها، پیست دوچرخه‌سواری، آبنما، بوفه و… اشاره کرد. حالا یه کم از فضای سبز پارک بگم. درختای کهنسال جمشیدیه، یه هوای تمیز و خنک رو تو پارک ایجاد کردن که حسابی می‌چسبه. قدم زدن تو این پارک، یه جور حس آرامش و سرزندگی به آدم میده.

سوالات متداول

کوه کلکچال در کجا قرار دارد؟

شمال تهران

کلکچال چند ایستگاه دارد؟

۶ ایستگاه

ارتفاع کوه کلکچال چقدر است؟

۳۳۵۰ متر

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

مقالات پربازدید