شیطان کوه لاهیجان

شیطان کوه لاهیجان | از مسیرهای دسترسی تا تفریحات و جاهای دیدنی

شیطان کوه تو لاهیجان یکی از باحال ترین جاهای دیدنیه گیلان و زیباترین کوه های ایران هستش که حتما باید بری ببینیش. یه کوه ۶۰ متری که سر تا پاش سبزه و پر از درختای قشنگه. میتونی هم با ماشین بری بالا و هم اگه اهل پیاده روی هستی، یه نفس عمیق بکشی و پات رو بذاری رو زمین و راه بری سمت قله. اطراف شیطان کوه پر از امکانات تفریحی و رفاهیه. میتونی با تله کابین بری بالا و از اون بالا کل شهر و جنگلای شمال رو تماشا کنی، یا با زیپ لاین یه عالمه هیجان رو تجربه کنی. اگه میخوای با این جاذبه طبیعی بیشتر آشنا بشی پس تا آخر این مقاله از مجله گردشگری همراه ما باش.

شیطان کوه کجاست؟

شیطان کوه یه کوه خوشگل و سرسبزه که از رشته‌کوه‌های البرز جدا شده و سر از جنگل‌های گیلان، توی شرق شهر لاهیجان درآورده. اگه از تهران راهی شیطان کوه بشی، باید حدود ۳۴۰ کیلومتر طی کنی و ۳ ساعت و ۵۶ دقیقه تو راه باشی.

پارک شیطان کوه

مسیر دسترسی شیطان کوه لاهیجان

خودرو شخصی: از تهران راه می‌افتید و به سمت کرج می‌رانید. بعد از کرج، مسیر قزوین رو در پیش می‌گیرید و از اونجا به رودبار می‌رسید. از رودبار تا رشت حدود ۲ ساعت و نیم تو راه هستید و بعد از رشت باید ۴۲ کیلومتر دیگه به سمت شرق برونید تا به لاهیجان برسید.

اتوبوس: راحت‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه برای رسیدن به رشت، اتوبوسه. ترمینال‌های تهران هر روز اتوبوس‌های زیادی به سمت رشت دارن و سفری حدوداً ۵ ساعته رو در پیش دارین.

هواپیما: اگر دنبال یه سفر سریع‌تر هستین، می‌تونین با هواپیما به رشت برین. فرودگاه رشت هر روز پروازهای تهران-رشت داره و توی ۱ ساعت و نیم به رشت می‌رسین.

بعد از رسیدن به رشت، به راحتی می‌تونین با تاکسی‌های جاده‌ای یا اتوبوس به لاهیجان برید. مسافت بین رشت و لاهیجان حدود ۴۳ کیلومتریه و با هر دو وسیله نقلیه در عرض ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت به لاهیجان می‌رسین.

مسیر لاهیجان به شیطان کوه

از لاهیجان که راه میفتی سمت شرق، میرسی به خیابون کارگر. از میدون کاشف که رد شدی، برو تو مسیر طلای سبز. این مسیرو تا آخرش برو، درست میرسی به ورودی کوه که به بام سبز معروفه. توی بام سبز یه جای پارک حسابی برای ماشین‌ها درست کردن. می‌تونی ماشین رو بذاری پارکینگ و با خیال راحت از فضای اونجا لذت ببری.

مسیر پیاده روی شیطان کوه

یه مسیر پلکانی هست کنار استخر لاهیجان که میتونی ازش بری بالا. مسیرش پر از درختای گردو و انارِ قشنگه و تهش هم میرسی به نوک قله که کل شهر رو زیر پات داری. می‌تونی از خیابونای اطراف استخر، مثل بلوار خلیج‌فارس و خیابون مطهری، خودتو به یه پلکان بلند برسونی. این پلکان از کنار آبشار شیطان‌ کوه شروع می‌شه و شما رو به بام سبز هدایت می‌کنه. البته باید حواست باشه که تو این مسیر یه چیزی حدود ۷۰۰ پله منتظرته که باید ازشون بالا بری. مخصوصاً تو روزای گرم سال و هوای شرجی، بالا رفتن از این همه پله می‌تونه حسابی کار رو واست سخت کنه.

عکس شیطان کوه لاهیجان در شب

دلیل نام شیطان کوه لاهیجان

برای اسم شیطان کوه کلی قصه و افسانه هست. یه عده میگن یه گنج توی دل این کوه قایم شده و یه مار وحشی ازش مراقبت می‌کنه. یه عده دیگه هم میگن توی این کوه یه غار هست که باد که توش می‌پیچه، صدای وحشتناکی ایجاد می‌کنه. اما قدیمی‌های محل یه چیز دیگه می‌گن. اونا میگن این غار قدیما محل زندگی و شکار پادشاه‌ها و آدم‌های مهم بوده و بهش می‌گفتن “شاه‌نشین”. بعدها اسمش به مرور زمان عوض شده و شده “شیطان کوه”.

داستانی که شاید از بقیه منطقی‌تر باشه اینه که: می‌گن توی زمان‌های قدیم، شاه‌های محلی لاهیجان توی این کوه زندگی می‌کردن و حکومت می‌کردن. یه روز شاه عباس که خیلی زورگو بوده، به لاهیجان حمله می‌کنه و پادشاه آخر لاهیجان رو شکست می‌ده. بعدش هم دستور می‌ده قلعه رو خراب کنن. اسم این قلعه رو هم می‌ذاره “شیطان کوه” تا دیگه کسی یاد شاه‌های لاهیجان نیفته.

بیشتر بخوانید: پارک جنگلی سراوان رشت

جاهای دیدنی شیطان کوه

استخر شیطان کوه لاهیجان

استخر شیطان کوه

پایین شیطان‌کوه یه استخر بزرگ و باحال هست که ۱۷ هکتار وسعت داره. این استخر رو شاه عباس صفوی ساخته و یه عالمه داستان و افسانه پشتش هست. طول استخر حدود یه کیلومتریه و یه بلوار خوشگل هم کنارش کشیده شده. وسط استخر یه جزیره قشنگ هست که با یه پل به حاشیه جنوبی استخر وصل میشه.

آبشار شیطان کوه

یه آبشار خوشگل هست که از بالای کوه سرازیر میشه و میریزه پایین. این آبشار با پمپ آب از استخر تغذیه میشه و پایینش هم یه حوضچه درست کردن که آب توش بریزه و حرکت کنه. کنار این آبشار یه راه پله‌ای هست که اگه حوصله داشته باشی میتونی ازش بری بالا. حدود ۷۵۰ تا پله داره که از کنار آبشار و پای کوه شروع میشه و از بین درختای سرسبز میگذره تا میرسه به نوک کوه و یه جای قشنگ به اسم بام سبز.

بام سبز شیطان کوه

بام سبز

اما یه جای دیگه تو این منطقه هست که حسابی برو بیا داره و اونم “بام سبز” لاهیجانه. این بام خوشگل درست بالای کوه قرار گرفته. یه محوطه سرسبز و باصفاست که یه راه هم به پایین کوه و سمت جنوب داره. میشه هم با ماشین رفت هم پیاده، ولی ما پیشنهاد می کنیم که یه دل سیر تو مسیر پره از درخت و گل شیطان کوه پیاده روی کنی و روحت رو صفا بدی و بعدش برسی به بام سبز لاهیجان. از اون بالا که نگاه کنی کل شهر زیر پاته. بقعه کاشف السلطنه و دانشگاه آزاد رو میشه دید. یه عالمه آپارتمان و ویلای خوشگل و قشنگ تر از همه، گنبد طلایی امامزاده آقا سید حسین (ع) با دو تا گلدسته نورانی که دقیق وسط شهره.

بیشتر بخوانید: آبشار ویسادار کجاست

تفریحات شیطان کوه لاهیجان

تله کابین شیطان کوه

تله کابین

به این تله کابین که”احرار” یا “بام سبز” هم اسمش هست، یه سر بزن و یه عالمه کیف کن! این تله‌کابین از سال ۸۴ توی لاهیجان راه افتاده و یه عالمه طرفدار داره. از بالای تله‌کابین که بری پایین، یه عالمه مزرعه چای سرسبز می‌بینی که چشم‌ها رو نوازش می‌کنه. مسیرش از بام سبز شروع میشه و بعد از یه مسیر ۱.۵ کیلومتری، می‌رسه به ایستگاه آخر که اسمش “تاج خروس” هست. ۳۳ تا کابین ۶ نفره داره و یه رفت و برگشتش ۲۰ دقیقه طول می‌کشه. تو ایستگاه دوم و آخرش هم یه کافه هست که می‌تونی هر چقدر که دوست داری بشینی و استراحت کنی. یه عالمه آلاچیق هم تو محوطه‌ش هست که می‌تونی بری توشون بشینی و از دیدن مناظر قشنگ شهر و استخر لاهیجان لذت ببری.

شهربازی شیطان کوه

شهربازی

تو محوطه بام سبز، درست کنار ایستگاه تله‌کابین شیطان‌ کوه، یه شهربازی حسابی هم راه انداختن که کلی حال میده. توش می‌تونی سوار ماشین‌های برقی بشی، با کشتی صبا یه دور بزنی، یا بچه‌ها رو ببری تو مرکز سرپوشیده “بازینو” که کلی بازی و سرگرمی داره. اما یه چیزی که اصلا نباید از دستش بدی، چرخ‌و‌فلک بام سبزه. با سوار شدن تو این چرخ‌و‌فلک یه تجربه فوق‌العاده منتظرته، چون از یه طرف که سوار میشی، کل شهر لاهیجان و استخرش زیر پات میشه و حسابی کیف می‌کنی، مخصوصا شب‌ها که همه جا نورانیه. تازه، تو محوطه بام سبز، کنار شهربازی، یه عالمه آلاچیق و چند تا مغازه کوچولو هم هست که می‌تونی ازشون تنقلات و نوشیدنی بخری و حسابی حال کنی.

زیپ لاین کوه شیطان لاهیجان

زیپ لاین

یه مسیر حدوداً یه کیلومتری که بین دو تا نقطه کشیده شده: از میانه‌های پله‌ های کوه تا کنار استخر لاهیجان، نزدیک هتل جهانگردی. اگه تا حالا زیپ‌لاین نرفتی، این یه فرصت عالیه که یه تجربه جدید و هیجان‌انگیز داشته باشی. از بالای شیطان‌کوه و استخر لاهیجان رد می‌شی و کلی کیف می‌کنی. برای رسیدن به زیپ‌لاین کافیه از پله‌های کنار استخر لاهیجان بری بالا، مسیر بام سبز رو طی کنی و خودت رو برسونی به نقطه شروع.

زمان بازدید شیطان کوه

لاهیجان هر وقت بری قشنگه، فرقی نمی‌کنه بهار باشه یا زمستون. ولی اگه دنبال یه چیز خاص می‌گردی، بهار یه چیز دیگه‌ست. یه عالمه گل و بلبل و هوای خنک و دلچسب. البته پاییز لاهیجان هم یه عالمه طرفدار داره. برگای درختای دور استخر زرد و نارنجی می‌شن و یه عالمه قشنگ‌ترش می‌کنن. اگه بهار و پاییز رو از دست دادی، غصه نخور! تابستون و اوایل پاییز هم لاهیجان حال و هوای خودشو داره. فقط یادت باشه که تابستون هوا خیلی شرجیه، یه وقت گرمازده نشی! یه ساعتی طول می‌کشه که کامل این محل رو بگردی. البته اگه اهل طبیعت گردی هستی و حال و هوای اینجا رو دوست داری، روی دو ساعت میتونی حساب کنی!

جاذبه های گردشگری اطراف شیطان کوه

تالاب سوستان در نزدیکی شیطانکوه

تالاب سوستان

تو روستای سوستان، یه تالاب قشنگ و بکر به همین اسم وجود داره. این روستا تو کوهستانه و تو بخش مرکزی لاهیجان، تو دهستان لیل قرار داره. تالاب سوستان زمستون و پاییز پر از آب شیرین میشه و دورش پر از جنگلای انبوه با درختای بلند و قشنگه. این تالاب مثل بقیه تالابا، خونه ی پرنده ها و آبزیان مختلفه. پاییز که میشه، پرنده های مهاجری مثل چنگر و خوتکا به این تالاب میان. بهترین وقت رفتن به تالاب سوستان، موقع رویش نیلوفرهای آبیه، یعنی از اواخر خرداد تا اواخر شهریور. از اواخر مرداد که گلای نیلوفر آبی باز میشه، فصل برداشت “پسته دریایی” هم شروع میشه. پسته دریایی در واقع تخم نیلوفر آبیه که چون پر از ویتامین و مواد مغذیه، میشه فروختش. این تالاب پنج کیلومتر با شیطان کوه فاصله داره.

تالاب امیر کلایه یکی از جاذبه های نزدیک شیطان کوه

تالاب امیر کلایه

تالاب امیر کلایه که بهش شاله کل هم میگن. این تالاب ۱۲۳۰ هکتاره و عمقش ۱.۸۵ متره. یه جاذبه طبیعی خیلی قشنگه که تو شمال لاهیجان قرار داره. امیر کلایه از سال ۱۳۵۴ به خاطر ویژگی‌های خاصش، مثل داشتن آب شیرین با وجود نزدیکی به دریا، رفته تو لیست تالاب‌های بین‌المللی و زیر نظر سازمان محیط‌زیسته. تو این تالاب ۱۱ جور ماهی زندگی می‌کنه و هزاران پرنده مهاجر هم از روش رد می‌شن. تا حالا ۱۳۳ جور پرنده تو امیر کلایه شناسایی شده. یکی از قشنگ‌ترین چیزای این تالاب، نیلوفرهای آبی سفیدشه. یه چیز دیگه که می‌تونی تو امیر کلایه ببینی، لاله‌های تالابیه که از وسط بهار تا آخر مرداد ماه می‌مونن. برای رفتن به امیر کلایه، باید بری ۴۱ کیلومتری شیطان‌کوه لاهیجان. یه ساعتی راهه تا برسی به این تالاب قشنگ.

پل خشتی یکی از جاذبه های دیدنی شیطان کوه

پل خشتی

تو لاهیجان هفت تا محله قدیمی هست که یه عالمه داستان و راز و رمز دارن. یکی از این محله‌ها، پرده‌سر نام داره که توی غرب لاهیجان قرار گرفته. پرده‌سر پر از جاهای دیدنیه، اما یه چیز که خیلی توی این محله معروفه، پل خشتیشه. این پل قشنگ روی رودخونه سیم رود یا همون سیم جو ساخته شده و خیلی‌ها می‌گن که از دوره کیائیان، یعنی حدود قرن نهم هجری، مونده. پل خشتی ۵۰ متر طوله، ۴ متر و ۵۰ سانتی‌متر پهنا داره و ۱۱ متر هم از سطح زمین بلنده. تو کتابای قدیمی، مثل کتاب “میرظهیرالدین مرعشی” نوشته شده که اوایل دوره قاجار، یه آدم نیکوکار به اسم حاج جعفر کاشانی اومده و این پل رو روی یه پل سنگی قدیمی‌تر ساخته. پل خشتی با آجرهای قرمز، آهک و ساروج ساخته شده و یه شاهکار مهندسی و معماریه. به خاطر همین هم توی سال ۱۳۵۵ توسط وزارت فرهنگ و هنر توی فهرست آثار ملی ایران ثبت شده.

سوالات متداول

شیطان کوه در کدام شهر است؟

لاهیجان در استان گیلان

شیطان کوه لاهیجان چند پله دارد؟

حدود ۷۵۰ پله

ارتفاع شیطان کوه لاهیجان چقدر است؟

۶۰ متر

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =

مقالات پربازدید