سد زیویه کامیاران، آواز سرزندگی سر داد

سد زیویه کامیاران، آواز سرزندگی سر داد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: سد زیویه کامیاران به دلیل بارش‌های خوب اخیر، روز گذشته با دبی یک مترمکعب بر ثانیه سرریز کرد.

به گزارش ایرنا، آرش آریانژاد روز سه شنبه با اعلام این خبر به خبرنگاران اظهار کرد: سد زیویه بر روی رودخانه شاهینی قرار دارد و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۴ آغاز و در ۲۳ فروردین ماه سال ۱۳۹۲ افتتاح شد و آخرین سرریز آن در۲۶ دیماه سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد.

وی به احتمال بروز خطرات احتمالی در حاشیه رودخانه و پایین‌دست سد به دلیل سرریز آن اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش دبی رودخانه شاهینی و اضافه شدن دبی سرریز، از مردم، کشاورزان و گردشگران گرامی درخواست می‌شود از نزدیک شدن به جریان سیلابی رودخانه و سرریز سد، خودداری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در خصوص مشخصات فنی سد زیویه گفت: این سد در ۲۶ کیلومتری شمال غربی کامیاران و در فاصله یک کیلومتری جنوب غربی روستای زیویه، بر روی رودخانه فصلی شاهینی واقع شده است.

آریانژاد ادامه داد: این سد خاکی با هسته رسی، ارتفاع از پی ۵۲ متر، طول تاج ۵۶۰ متر، در تراز نرمال دریاچه ۱۵۸۵ حجم مخزن سد ۱۶ میلیون مترمکعب بوده و شبکه آن از نوع ثقلی است.

وی به اهداف ساخت این سد نیز اشاره کرد و افزود: سد زیویه با هدف جلوگیری از خروج آب‌های مرزی، تأمین آب کشاورزی پایاب سد، توسعه کشاورزی، افزایش اشتغال، بهبود دامداری و ارتقای زیست محیطی منطقه، کنترل سیلابهای رودخانه شاهینی و تأمین آب شرب روستاهای مجاور، احداث شده و شبکه آبیاری و زهکشی آن نیز یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی پایین دست را تحت پوشش قرار داده است.

منبع: ایرنا

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − دوازده =

مقالات پربازدید