آیا زیبایی های روستای هرانده به چشمتان خورده است؟

زیبایی های روستای هرانده

به گزارش سلام نو آنطور که الی گشت نوشته است در میان هیاهوی شهرنشینی، بسیاری از افراد به دنبال مکانی آرام برای گذراندن اوقات فراغت خود و رهایی از استرس زندگی روزمره هستند. روستای هرانده، گویی نگینی درخشان در دامنه کوه‌های البرز، با طبیعت بکر و آب و هوای خنک خود، مقصدی ایده‌آل برای طبیعت‌گردان و عاشقان آرامش است.

روستای هرانده، تابلویی از زیبایی‌های طبیعت
هرانده، روستایی سرسبز و خرم در بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه، با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعدد، هر ساله پذیرای مسافران بسیاری از سراسر ایران است.

طبیعت بکر این روستا، با کوچه‌باغ‌های سنتی، کوهستان‌های سرسبز و رودخانه نمرود، گویی تابلویی نقاشی را به تصویر می‌کشد. عطر دل‌انگیز گل‌ها و میوه‌ها در باغ‌ها، زمزمه آب در رودخانه و نسیم خنک کوهستان، روح هر رهگذری را نوازش می‌دهد.

علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، هرانده سوغاتی‌های خوشمزه و صنایع دستی نفیس نیز دارد که می‌توان آن‌ها را به عنوان یادگاری از این سفر به یاد ماندنی تهیه کرد.

شهرت هرانده، بیشتر به خاطر غار بورنیک، بلندترین غار استان تهران و چهارمین غار بلند ایران است. این غار در ۶ کیلومتری جنوب روستای هرانده واقع شده و با طول ۳۴۷۰ متر، رازهای بسیاری را در دل خود جای داده است.

غار بورنیک، گویی دریچه‌ای به سوی تاریخ است. شواهد و اشیاء باستانی کشف شده در این غار، نشان از سکونت انسان‌های اولیه در آن دارد.

دهانه ورودی غار، به شکل مثلثی با ابعاد ۱۰ در ۱۵ متر، بازدیدکنندگان را به سفری هیجان‌انگیز در دل زمین دعوت می‌کند. تالارهای مختلف غار، با استالاگتیت‌ها و استالاگمیت‌های منحصر به فرد، هر کدام داستانی برای گفتن دارند.

تالار غارنشینان، تالار دوم با استالاگتیت‌های رنگی و تالار سوم با صخره‌های ناهموار، هر کدام جلوه‌ای خاص به غار می‌بخشند.

اما بدون شک، تالار پرتگاه‌ها، هیجان‌انگیزترین بخش غار است. پرتگاه‌های عمیق این تالار که تا ۲۰ متر نیز می‌رسد، گویی رازهای ناگفته‌ای را در خود نهان دارند.

نکاتی برای بازدید از غار بورنیک
برای بازدید از غار بورنیک، حتماً از کفش و لباس مناسب استفاده کنید.
به دلیل تاریکی مطلق غار، همراه داشتن چراغ قوه ضروری است.
از لمس و دست زدن به استالاگتیت‌ها و استالاگمیت‌ها خودداری کنید.
به حفظ نظافت و پاکیزگی غار توجه کنید.
از روشن کردن آتش در داخل غار جداً خودداری کنید.
سفر به روستای هرانده و غار بورنیک، تجربه‌ای بی‌نظیر از طبیعت بکر ایران و سفری به اعماق تاریخ خواهد بود.

منبع: سلام نو

بیشتر بخوانید: اتاق جاذبه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + هفت =