دریاچه ارواح

دریاچه ارواح (ممرز) | معرفی کامل + جاذبه های زیبای اطراف آن

تو جاده نور به نوشهر که بری، به یه دریاچه قشنگ و ترسناک می‌رسی به اسم دریاچه ارواح. اسم محلیش ممرزه، ولی خب به خاطر جو وهم‌آلودش، همه بهش می‌گن تالاب ارواح. این دریاچه وسط جنگل‌های شمال، یه جای بکر و دست نخورده‌ست. درختای بلند و قدیمی از تو آب اومدن بیرون و یه مه غلیظ هم که اون منطقه رو پوشونده. اینا همه با هم یه فضای خیلی ترسناک درست کردن. هیچ‌ امکاناتی برای اینکه شب بمونی وجود نداره و باید کمپ بزنی. اگه اهل ریسک و طبیعت‌گردی باشی، یه شب موندن تو این دریاچه می‌تونه یه تجربه فوق‌العاده باشه!

عکس دریاچه ارواح ایران

دریاچه ارواح کجاست؟

تو مسیر نور به نوشهر، یه جایی هست به اسم دریاچه ارواح که جزو عجیب ترین تالاب و دریاچه های ایران محسوب میشه. این دریاچه قشنگ ۴۵ کیلومتری نوشهر و نزدیک روستای “صلاح الدین کلا” قرار گرفته. از نور که راه می‌افتی سمت نوشهر، می‌تونی از چند تا مسیر مختلف به جاده اصلی دریاچه برسی. یه راهش اینه که از جاده رویان بری سمت روستای “بلده”. بعد از اون، به جاده دریا بیشه وصل می‌شی و از اونجا می‌تونی بری سمت جاده ونوش. آخر این جاده، به ابتدای جنگل‌های حفاظت شده ممرز می‌رسی و بعدش هم به جاده دریاچه.

مسیر دریاچه ارواح

از تهران دو تا راه برای رفتن به دریاچه ارواح داری:

مسیر اول:

برو سمت گردنه‌های جاده فیروزکوه یا هراز. از اونجا می‌رسی به تالاب ارواح.

مسیر دوم:

برو سمت جاده چالوس. از پیچ و خم‌های کوهستانی چالوس رد شو و برس به جاده نور-نوشهر.توی کیلومتر ۱۲ جاده نور-نوشهر، برو تو جاده ونوش. توی جاده فرعی روستای چلندر و صلاح‌الدین کلای سفلی برو. از این دو روستا که رد شدی، می‌رسی به ایستگاه محیط‌بانی. اونجا باید مجوز بگیری که بری تو منطقه.

بعد از اینکه حدود ۱۵ کیلومتر تو یه جاده خاکی رانندگی کردی، به تابلوی راهنمای دریاچه ارواح می‌رسی. از اینجا می‌تونی یا پیاده بری یا با یه ماشین آفرود مسیر رو ادامه بدی. پیاده‌روی تا دریاچه حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشه. تو این مسیر خاکی، از بین جنگل‌های بلند و قشنگ رد می‌شی و به دریاچه ممرز می‌رسی. اگه در ورودی نگهبانی بسته بود، می‌تونی نگهبان‌ها رو صدا کنی و بگی دروازه رو باز کنن. ورود به این منطقه رایگانه، ولی یه پولی به عنوان ورودی از ماشین‌ها می‌گیرن که البته نظارتی روش نیست. اگه می‌خوای با ماشین آفرود تو این منطقه بچرخی، باید از محیط‌بانی مجوز بگیری.

تالاب ارواح

مشخصات دریاچه ارواح نوشهر

تصور کن یه دریاچه وسط جنگل شمال، پر از درختای شکسته و خمیده، مه غلیظ که همه جا رو گرفته، و یه سکوت مطلق که آدم رو به لرزه میندازه. این دقیقا همون چیزیه که تو دریاچه ارواح می‌تونی ببینی. درختای این منطقه که ممرز هستن، به خاطر اینکه سال‌ها توی آب و باتلاق بودن، پوسیدن و تنه‌شون شکسته. یه عالمه از این درختا هم توی ساحل دریاچه دیده می‌شن که ریشه‌هاشون از خاک زده بیرون و یه منظره خیلی عجیب و غریب به وجود آوردن. اصلا یه زمانی این منطقه یه دشت سرسبز و پر از درختای ممرز و توسکا بوده. اما بعد از یه سری اتفاقات، آب توی دشت جمع شده و تبدیل به یه تالاب شده و درختا هم که توی آب بودن، کم کم خراب شدن و این شکلی شدن.

دریاچه ارواح و جنگل‌های بکر و دست‌نخورده‌اش توی شمال ایران، یه منطقه حفاظت‌شده‌ست که حسابی تو این چند سال طرفدار پیدا کرده. این دریاچه و اطرافش پر از حیوانات مختلفه و جای امنی برای زندگی و رشدشون هست. شاید اسم دریاچه ارواح یا همون ممرز، یه جورایی ترسناک، وهم‌آلود و اسرارآمیز به نظر بیاد، ولی اصلاً اینطور نیست. این دریاچه یکی از بهترین جاذبه‌ های گردشگری مازندران هستش. مخصوصاً وقتی که مه کلّ دریاچه رو می‌پوشونه، یه عالمه عکس‌های خفن می‌تونی ازش بگیری. جالبه که بدونید دریاچه ارواح نوشهر اسمش تو فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده.

صدای دریاچه ارواح

داستان و علت نامگذاری دریاچه ارواح

بذار یه چیزی بهت بگم، اهالی روستا تا حالا هیچ ارواحی ندیدن تو این دریاچه. ولی یه چیز هست که خیلی این دریاچه رو ترسناک کرده، اونم منظره‌شه. فکر کن یه دریاچه ببینی که پر از درختای خشک و مرده باشه، مه هم دور و برش رو گرفته باشه و صدای حیوونای وحشی هم از توش بیاد. آدم وحشتش میگیره.اولش شاید فکر کنی ریشه درختا اومده بیرون و برگاشون توی آب رفته. انقدر آب صاف و روشنه که رنگ سبز محیط رو هم توش میبینی. ولی یه کم دقت کنی میفهمی که اینا ریشه نیستن، بلکه بقایای درختا هستن که موندن تو آب.

داستان دریاچه ارواح

صدای دریاچه ارواح

توی دریاچه ارواح نوشهر یه سکوت عجیبی حاکمه. اگه ساکت باشی، نغمه دل‌انگیز پرنده‌ها رو می‌تونی بشنوی. دور تا دور این دریاچه پر از موجودات زنده‌ست و صدای آواز پرنده‌ها و جنب و جوش بقیه حیوونا توی سکوت مطلق این منطقه می‌پیچه. جنگل‌های بکر هیرکانی شمال ایران، مثل یه کمربند سبز، دور تا دور این دریاچه رو احاطه کردن و صدای زندگی توی این جنگل‌ها به وضوح شنیده می‌شه. اگه یه پیاده‌روی توی اطراف این دریاچه داشته باشی، شاید صدای رفت و آمد حیوانات وحشی و پرنده‌ها لابلای درخت‌ها به گوشت برسه.

دیدنی های دریاچه ارواح

بهترین زمان سفر به دریاچه ارواح

اگه دنبال یه سفر باحال به دریاچه ممرز هستی، بهار و تابستون رو انتخاب کن. توی این فصلا هوا عالیه، نه خیلی گرمه نه خیلی سرد. جاده هم اوکیه و راحت میتونی با ماشین شخصی بری. اما پاییز و زمستون که میشه، بارونای شدید و مه غلیظ میاد و رفت و آمد خیلی سخت و خطرناک میشه. بهار که بری، همه جا سرسبزه و پر از گل. شکوفه های درختا یه عالمه قشنگش میکنن. تابستون هم که دریاچه آبی تر و شفاف تر میشه و میشه کلی عکسای خفن گرفت. البته هر فصلی یه زیبایی خاص خودش رو داره. پاییز که میشه، برگ درختا نارنجی، زرد و قرمز میشه و یه عالمه قشنگ میشه. زمستون هم که میشه، دریاچه یخ میزنه و میشه اسکی و سورتمه سواری کرد. خلاصه که بستگی به خودت داره. بهار و تابستون واسه کسایی که هوای خوب و طبیعت سرسبز دوست دارن عالیه. پاییز و زمستون هم واسه کسایی که دنبال یه تجربه متفاوت هستن.

جاذبه های دیدنی اطراف دریاچه ارواح نوشهر

پارک جنگلی سی سنگان یکی از دیدنی های دریاچه ارواح

پارک جنگلی سی سنگان

سی سنگان یه پارک جنگلیه که تو یه منطقه‌ی زیبا، ۱۵ کیلومتری شمال غربی دریاچه‌ی ممرز قرار گرفته. یه جای فوق‌العاده‌ست که هم طبیعتش دیدنیه و هم امکانات تفریحی باحال داره. یکی از خفن‌ترین چیزاش اینه که به دریا راه داره و می‌تونی کلی تفریح‌های آبی مثل جت اسکی و قایق‌سواری رو اونجا تجربه کنی. اگه اهل ورزش های ساحلی باشی هم که کارت حله، چون پیست کارتینگ و زمین والیبال ساحلی هم تو این پارک جنگلی منتظرتن. سی سنگان یه منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی بزرگه که می‌تونی توش کمپ بزنی و یه شب رو تو دل طبیعت بگذرونی. اگه میخوای درباره این مکان بیشتر بدونی پیشنهاد میکنم مقاله پارک جنگلی سی سنگان رو مطالعه کن.

دریاچه سد آبیدر بهترین جاذبه ی دریاچه ممرز

دریاچه سد آبیدر

تو دل جنگل‌های سرسبز سی‌سنگان، یه دریاچه‌ای قایم شده که اسمش “سد آبیدر” یا “آویدر”هستش. این دریاچه که ۱۵ کیلومتری شمال غربی دریاچه ارواح قرار گرفته، بین محلی‌ها به اسم “صلاح الدین کلا” هم معروفه. اگه دنبال یه جای بکر و خوش آب و هوا می‌گردی، سد آبیدر حرف نداره. یه طبیعت بی‌نظیر داره که هر آدمی رو مجذوب خودش می‌کنه. علاوه بر این، امکانات رفاهی و اقامتی خوبی هم اطراف سد هست که می‌تونی ازشون استفاده کنی و یه سفر خاطره‌انگیز رو برای خودت رقم بزنی.

آبشار چلندر در نزدیکی دریاچه ارواح

آبشار چلندر

این آبشار نزدیک روستای چلندره و حدود ۳۰ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز قشنگ واقع شده. آبشار چلندر رو که میگن، یه عالمه درخت و جنگل سرسبز و قشنگ رو تصور کن که یه آبشار خنک و زیبا از دلش پایین میاد. خیلی ها میگن این آبشار، قشنگ ترین جاذبه‌ی نوشهره. برای اینکه به این آبشار برسی، باید یه پیاده روی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای تو دل جنگلای روستای چلندر داشته باشی. البته که این پیاده روی خودش یه عالمه کیف داره، مخصوصا وقتی که صدای آبشار رو میشنوی و خنکای هوا رو حس میکنی. پایین آبشار هم یه حوضچه ی قشنگ هست که میتونی تو فصل تابستون یه آب تنی حسابی بکنی و سرحال شی. راستی، ارتفاع آبشار چلندر بین نیم متر تا ۴ متر متغیره. برای اطلاعات بیشتر میتونی مقاله آبشار چلندر رو مطالعه کنی.

روستای کندلوس جای دیدنی اطراف دریاچه ارواح

روستای کندلوس

این روستا یه جای فوق‌العاده‌ست که تو جنوب غربی دریاچه ارواح قرار گرفته و اسمش بین عاشقان طبیعت حسابی معروفه. هوا تو کندلوس همیشه عالیه، یه عالمه خونه کاه‌گلی و چوبی خوشگل داره، پر از گیاهه و چشمه‌های آب معدنی خنک هم داره. علاوه بر اینا، تو کندلوس می‌تونی کلی جاذبه تاریخی هم ببینی. دو تا موزه داره به اسم‌های موزه گیاهان دارویی و موزه مردم‌شناسی، یه حموم تاریخی هم از دوره قاجار باقی مونده که دیدن همشون خیلی جالبه.

دریاچه فراخین جزو دیدنی های دریاچه ممرز

دریاچه فراخین

یه جاذبه‌ دیگه‌ی باحال نزدیک نوشهر، دریاچه‌ی فراخینه که فقط ۵۰ کیلومتری تالاب ارواح فاصله داره. برای رفتن به این دریاچه باید یه ذره تو جنگل پیاده‌روی کنی. دریاچه‌ی فراخین نزدیک روستای کندلوسه.

سایر جاهای دیدنی

دیو چشمه که فقط ۵۰ کیلومتری شمال غربی دریاچه ارواح نوشهر قرار داره، پرآبه و توی گرمای تابستون یه نجات دهنده حسابیِه.

اگه دنبال یه تنگه خوشگل و سرسبز می گردین، تنگه دار نوشهر رو هم می تونید تو لیستتون بذارید. این تنگه که ۵۵ کیلومتری شمال غربی دریاچه ممرز قرار داره، از قشنگ ترین جاذبه های طبیعی نوشهرِ.

علاوه بر اینا، می تونید به روستای حیرت، دریاچه خضر نبی، آبشار زانوس و بندرگاه نوشهر هم سر بزنید. مطمئنم که دیدن این جاذبه ها تو سفرتون به دریاچه ارواح کلی بهتون خوش می گذره!

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

مقالات پربازدید