ترک برداشتن گنبد مسجد جامع اصفهان

ترک برداشتن گنبد مسجد جامع اصفهان

گنبد مسجد جامع اصفهان ترک برداشته و ستون‌های آن کج شده است.

استاد دانشگاه و عضو کارگروه تخصصی فرونشست اصفهان خبر از ترک برداشتن گنبد مسجد جامع اصفهان و کج شدن ستون‌های آن بر اثر فرونشست داد.

 

بهرام نادی در گفت‌وگو ظهار داشت:

در بازدیدی که به‌تازگی از مدرسه ناصریه و مسجد امام (ره) (مسجد جامع عباسی) داشتم، گنبد این مسجد تاریخی ترک خورده و ستون‌های آن کج شده و حتی پای ستون‌های سنگی شکسته است.

 

بیشتر بخوانید: نقشه مترو تهران ۱۴۰۲

 

وی با بیان اینکه ترک‌های فرونشست بر این سازه خاص قابل‌مشاهده است، افزود:

ستون‌های سنگی مسجد جامع در عرض چهار متر، هفت سانتی‌متر چرخیده و کج شده است و این شرایط بر اثر بارگذاری‌هایی بیش از توان اکولوژیک اصفهان است‌.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف‌آباد و متخصص عمران و ژئوتکنیک با بیان اینکه نگاه جامعی به موضوع توسعه وجود ندارد، تصریح کرد:

تنها دنبال توسعه هستیم ولو اینکه به قیمت از بین رفتن آثار تاریخی تمام شود در حالی که نباید فراموش کرد به‌ازای هر بارگذاری جدید با توجه به منابع آب محدود، به منابع آب زیرزمینی فشار وارد می‌شود و سال به سال آب زیرزمینی کاهش و فرونشست ادامه پیدا می‌کند و به بیان دیگر با بارگذاری‌های جدید در این خطه یک منطقه آباد می‌شود و یک‌جا در مناطق درگیر فرونشست نابود می‌شود.

 

نقش جهان سالی ۳ تا ۵ سانتی‌متر فرومی‌نشیند

نادی با بیان اینکه نرخ فرونشست میدان نقش جهان اصفهان حدود سه تا پنج سانتی‌متر در سال است، اظهار داشت:

سه تا پنج سانتی‌متر در سال عدد زیادی است زیرا این سازه‌های تاریخی برای این نرخ از نشست طراحی نشدند.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه میراث فرهنگی بودجه و توانمندی برای اقدام درخصوص جلوگیری از آسیب بناها از فرونشست را ندارد، ابراز داشت:

اداره‌کل میراث فرهنگی اصفهان بودجه نداشت که GPS روی سازه‌های تاریخی نصب شود که سازمان زمین‌شناسی قرائت تغییر شکل بناها را انجام دهد و این در حالی است که یک‌جا حاضریم ۳۰ هزار واحد مسکونی بسازیم و در جای دیگر پول نداریم که نرخ فرونشست در سازه بررسی و مشخص شود.

 

میراث فرهنگی پولی برای نصب GPS در بناهای تاریخی ندارد

این عضو کارگروه تخصصی فرونشست زمین اصفهان تصریح کرد:

به‌رغم پیگیری‌ها و در حالی که قرار بود سازمان زمین‌شناسی کشور در میدان نقش جهان، پل‌های تاریخی، مسجد عتیق و مسجد سید GPS نصب کند، هیچ‌کدام انجام نشده است.

 

بیشتر بخوانید: دربند تهران

 

قدمت مسجد جامع عباسی در میدان نقش جهان اصفهان به دوران صفوی بازمی‌گردد و دارای معماری بی‌نظیری است. این مسجد در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سازمان زمین‌شناسی کشور، نرخ فرونشست زمین در اصفهان را سالانه بین ۱۵ تا ۱۸ سانتی‌متر اعلام کرده در حالی که فرونشست بیش از چهار میلی‌متر در دنیا بحران آب تلقی می‌شود.

 

منبع: کجارو

بیشتر بخوانید: قیمت بلیط موزه موسیقی اصفهان

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 4 =

مقالات پربازدید