بیستون کرمانشاه ، یه شاهکار تاریخی تو دلِ ایران

بیستون کرمانشاه

بیستون کرمانشاه

بیستون کرمانشاه ، یه اسمِ پر آوازه تو تاریخِ ایرانِ که هر ایرانی با شنیدنش یادِ شکوه و عظمتِ پادشاهانِ هخامنشی می‌ افته. این محوطهٔ تاریخی که تو استانِ کرمانشاه و ۳۰ کیلومتری شمال شرقِ شهرِ کرمانشاه قرار گرفته، یه گنجینه‌ ست از آثارِ باستانیِ ارزشمند که هر کدومشون یه داستانِ شنیدنی از گذشته رو روایت می‌ کنن.

 

کوهِ بیستون، یه شاهکارِ طبیعی:

اولین چیزی که تو بیستون توجهِ هر گردشگری رو به خودش جلب می‌کنه، کوهِ بیستونِ که با عظمت و شکوهِ خاصش، خود نمایی می‌ کنه. این کوه که از بلند ترین کوه‌ هایِ زاگرسِ، با صخره‌ هایِ بلند و تراشیده‌ ش، یه منظرهٔ حیرت‌ انگیز رو خلق کرده.

 

سنگ‌ نبشتهٔ داریوش، شاهکارِ تاریخ:

اما مهم‌ ترین اثرِ تاریخیِ بیستون، بدون شک سنگ‌ نبشتهٔ داریوش هخامنشیِ. این سنگ‌ نبشته که تو ارتفاعِ ۵۰ متری از سطحِ زمین و رویِ صخره‌ هایِ کوهِ بیستون حک شده، شرحِ پیروزی‌ هایِ داریوش و چگونگیِ به تخت نشستنِ اون رو روایت می‌ کنه. این سنگ‌ نبشته به سه زبانِ فارسیِ باستان، ایلامی و بابلی نوشته شده و به عنوانِ یکی از مهم‌ ترین منابعِ تاریخِ ایرانِ باستان شناخته می‌ شه.

 

آثارِ تاریخیِ بیستون کرمانشاه

 

نقش‌ برجسته‌ هایِ بیستون، گالریِ تاریخ:

علاوه بر سنگ‌ نبشتهٔ داریوش، نقش‌ برجسته‌ هایِ زیادی هم تو محوطهٔ بیستون وجود داره که هر کدومشون یه داستانِ تاریخی رو روایت می‌ کنن. از جملهٔ این نقش‌ برجسته‌ ها می‌ تون به نقشِ تاج‌ گذاریِ داریوش، نبردِ داریوش با گئوماتا، و نقشِ اهورامزدا اشاره کرد.

 

آثارِ تاریخیِ دیگهٔ بیستون:

محوطهٔ تاریخیِ بیستون فقط به سنگ‌ نبشته و نقش‌ برجسته‌ ها محدود نمی‌ شه. تو این محوطه، آثارِ تاریخیِ دیگهٔ زیادی هم وجود داره که از جملهٔ اون‌ ها می‌ تون به کاخِ ساسانی، فرهاد تراش، و کاروانسرایِ ایلخانی اشاره کرد.

 

مطلب پیشنهادی : جاذبه های گردشگری کرمانشاه

کوهِ بیستون کرمانشاه

 

بیستون، یه مقصدِ گردشگریِ جذاب:

با وجودِ این همه آثارِ تاریخیِ ارزشمند، بیستون به یه مقصدِ گردشگریِ جذاب تبدیل شده که هر ساله پذیرایِ گردشگرانِ زیادی از سراسرِ ایران و جهانِ. اگه شما هم به تاریخِ ایرانِ باستان علاقه‌ مند هستین، بیستون یه مقصدِ ایده‌ آل برایِ شماست.

 

نکاتی برایِ سفر به بیستون:

  • بهترین زمانِ سفر به بیستون، فصلِ بهار و پاییزه که هوا معتدلِ.
  • برایِ رفتن به بیستون می‌ تونین از اتوبوس، تاکسی، یا ماشینِ شخصی استفاده کنین.
  • تو محوطهٔ بیستون، یه بوفه و یه فروشگاهِ سوغاتی وجود داره.
  • برایِ بازدید ازِ تمامِ آثارِ تاریخیِ بیستون، به یه روز کامل زمان نیاز دارین.

 

سفر به بیستون کرمانشاه

 

یه سفرِ مجازی به بیستون کرمانشاه 

حالا که با بیستون به طورِ کلی آشنا شدین، بریم یه سفرِ مجازی به این محوطهٔ تاریخیِ جذاب داشته باشیم:

اولین قدم:

به محضِ ورود به محوطهٔ بیستون، عظمتِ کوهِ بیستون توجهِ شما رو جلب می‌کنه. صخره‌هایِ بلند و تراشیدهٔ این کوه، یه منظرهٔ حیرت‌ انگیز رو خلق کردن.

دومین قدم:

به سمتِ سنگ‌ نبشتهٔ داریوش حرکت می‌ کنین. این سنگ‌ نبشته که تو ارتفاعِ ۵۰ متری از سطحِ زمین قرار گرفته، شرحِ پیروزی‌ هایِ داریوش و چگونگیِ به تخت نشستنِ اون رو روایت می‌کنه. با دقت به نقش‌ ها و نوشته‌ هایِ این سنگ‌ نبشته نگاه می‌کنین و سعی می‌ کنین خودتون رو تو اون زمان و مکان تصور کنین.

سومین قدم:

از پله‌ ها بالا می‌ رین و به دیدنِ نقش‌ برجسته‌ هایِ بیستون می‌ رین. هر کدوم از این نقش‌ برجسته‌ ها یه داستانِ تاریخی رو روایت می‌ کنن. به نقشِ تاج‌ گذاریِ داریوش، نبردِ داریوش با گئوماتا، و نقشِ اهورامزدا نگاه می‌ کنین و سعی می‌کنین پیامِ هر کدوم از این نقش‌برجسته‌ ها رو بفهمین.

چهارمین قدم:

به دیدنِ کاخِ ساسانی، فرهاد تراش، و کاروانسرایِ ایلخانی می‌ رین. هر کدوم از این آثارِ تاریخی، یه دورهٔ خاص از تاریخِ ایران رو روایت می‌کنن.

پنجمین قدم:

بعد ازِ یه روزِ پرماجرا، به بوفهٔ محوطهٔ بیستون می‌ رین و یه چایِ داغ می‌ نوشین و از دیدنِ منظرهٔ زیبایِ کوهِ بیستون لذت می‌ برین.

 

سوغات بیستون کرمانشاه

یه سری اطلاعاتِ تکمیلی:

  • تاریخچهٔ بیستون کرمانشاه :

بیستون کرمانشاه از دورهٔ پارینه‌ سنگی مورد سکونتِ انسان بوده. آثارِ باستانیِ زیادی از دوره‌ هایِ مختلفِ تاریخی تو این محوطه کشف شده که از جملهٔ اون‌ها می‌تون به غارِ شکارچیان، غارِ مرِ تاریک، و نیایشگاهِ مادی اشاره کرد.

  • موقعیتِ جغرافیاییِ بیستون:

بیستون تو استانِ کرمانشاه و ۳۰ کیلومتری شمال شرقِ شهرِ کرمانشاه و در مسیرِ شهرِ کرمانشاه به همدان قرار گرفته.

  • امکاناتِ رفاهیِ بیستون:

تو محوطهٔ بیستون، یه بوفه و یه فروشگاهِ سوغاتی وجود داره.

 

اگر قصد سفر به هر کجای کشور عزیزمان رو دارید میتونید اطلاعات کامل شو تو سایت گردشگری بخونید و کلی از مکان های گردشگری اون شهر و پیدا کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *