برگزاری جشنواره سیب و انگور در مشکین شهر

برگزاری جشنواره سیب و انگور در مشکین شهر

جشنواره سیب و انگور در مشگین‌شهر استان اردبیل برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل از برگزاری جشنواره سیب و انگور در مشگین‌شهر خبر داد.

 

حسن محمدی ادیب روز دوشنبه در کارگروه میراث‌ فرهنگی مشگین‌شهر گفت:

جشنواره سیب و انگور بعد از چند سال توقف، امسال هفته اول مهرماه در شهرستان مشگین‌شهر برگزار می‌شود.

 

مشگین‌شهر به شهر سیب استان اردبیل مشهور است، ۱۴ هزار هکتار باغ میوه دارد که ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار آن به باغ‌های سیب اختصاص دارد و ارقام مختلف سیب در باغات آن عمل‌آوری می‌شود.

در شهرستان مشگین‌شهر سالانه در حالت عادی حدود ۲۸ هزار تن انگور تولید می‌شود که با استفاده از ارقام اصلاح شده و روش روسیمی می‌توان میزان تولید را تا ۱۰۰ هزار تن رساند.

 

بیشتر بخوانید: آبشار ویسادارا

 

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل افزود:

با توجه به حمایت فرمانداری مشگین‌شهر برنامه‌های مختلفی در حوزه جشنواره‌ها و آیین‌های این شهرستان تدارک دیده‌ شده است و از نگاه مثبت به گردشگری در این شهرستان استفاده بهینه خواهیم داشت.

 

وی با اشاره به برگزاری نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در هفته دوم مهرماه در اردبیل ادامه داد:

در برنامه‌های این نشست بازدید از پایگاه ملی شهر یئری نیز پیش‌بینی شده و ما تاکید داریم که با تایید وزارت خارجه این بازدید حتما اتفاق بیفتد.

 

محمدی ادیب ادامه داد:

در این راستا لازم است که با همکاری دستگاه‌های اجرایی شهرستانی و استانی مسیر دسترسی محوطه شهر یئری ساماندهی شود تا در برگزاری برنامه بازدید از این محوطه با مشکلی مواجه نشویم.

 

مدیرکل میراث‌ فرهنگی ، گردشگری ، صنایع دستی استان اردبیل گفت:

پروژه موزه مشگین‌شهر به‌عنوان بزرگترین موزه شمالغرب کشور با پیشرفت ۹۵ درصدی در حال اجرای عملیات پایانی است و مشکلات موجود بر سر راه این پروژه اخیرا برطرف شده و تا آخر سال این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید: نقشه مترو تهران ۱۴۰۲

 

شهرستان مشگین‌شهر با ۱۵۵ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شمال غربی اردبیل دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه، کاروانسرای قانلی‌بولاغ ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد ، کهنه قلعه و چند حمام قدیمی است.

ده‌ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با ده‌ها پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده است. محوطه باستانی شهر یئری در روستای پیرازمیان شهرستان مشگین‌شهر واقع شده و به وسعت ۴۰۰ هکتار شامل ۲۸۰ سنگ‌افراشته به‌شکل انسان است.

 

منبع: کجارو

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 9 =

مقالات پربازدید