هشدار به گندم‌ کاران بوشهری: احتمال شیوع زنگ زرد در مزارع

هشدار به گندم‌ کاران بوشهری: احتمال شیوع زنگ زرد در مزارع

به گزارش ایرنا ” احمد سبحانی ” روز جمعه در گفت وگو بار خبرنگاران اظهارکرد: با بالا رفتن رطوبت نسبی محیط و کاهش دما، شرایط برای ظهور کانون‌های اولیه زنگ زرد گندم و توسعه کانون‌های قبلی را فراهم می کند و احتمال شیوع بیماری در مزارع گندم آبی به نحو محسوسی بالا خواهد رفت.

وی یادآور شد: با توجه به پیش بینی اداره کل هواشناسی استان بوشهر، با ورود سامانه بارشی به کشور و تداوم و استقرار آن سامانه به مدت پنج روز احتمال بارش‌های مناسب در بیشتر مناطق استان وجود دارد.

سبحانی اضافه کرد: هم زمان با ورود این سامانه جهت باد هم شمالی خواهد شد که همین موضوع باعث کاهش نسبی دما خواهد شد.

وی گفت: لازم است کارشناسان مراکز و شهرستان‌ها از تمامی عرصه‌های تولید گندم بازدید کرده و رصد و پایش دقیقی از وضعیت زنگ زرد و دیگر لکه برگی‌های گندم داشته باشند.

سبحانی افزود: به محض مشاهده کانون‌های اولیه آلودگی توصیه به کانون کوبی با سموم توصیه شده بر اساس دستورالعمل‌های سازمان حفظ نباتات شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: کشاورزان تولید کننده گندم مزارع خود را با دقت بررسی نموده و در صورت عدم نیاز به آب، از آبیاری غیرضروری پرهیز کنند.

وی گفت: کشاورزان هرگونه علائم زنگ و یا بیماری‌های دیگر را به کارشناسان اطلاع رسانی کنند و در موقع لزوم نسبت به کنترل اصولی کانون‌های آلودگی اقدام کنند.

منبع: ایرنا

بیشتر بخوانید: ساعت بازدید کاخ گلستان تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *