هشت هزار هکتار از نخلستان‌ های استان بوشهر به نوسازی و بهسازی نیاز دارند.

نیاز هشت هزار هکتار از نخلستان‌ های استان بوشهر به نوسازی

نیاز هشت هزار هکتار از نخلستان‌ های استان بوشهر به نوسازی

هشت هزار هکتار از نخلستان‌ های استان بوشهر به نوسازی و بهسازی نیاز دارند. کبری توکلی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی این استان، اعلام کرد که این نخلستان‌ها در شهرستان‌ های دشتستان، تنگستان، دشتی، بوشهر و جم قرار دارند و نیازمند اصلاح بستر باغ و عملیات نوسازی هستند.

 

او افزود که برخی از نخلستان‌ ها به دلیل ضعف مدیریتی و عدم تکریب، قادر به تولید بهینه نیستند که این مسئله باعث ایجاد آفت‌ ها شده است. بنابراین، بهبود سازی و بهینه‌ سازی شرایط باغ برای افزایش عملکرد و تولید اهمیت دارد.

 

مطلب پیشنهادی : تالاب ها و دریاچه های ایران

نخلستان‌ های استان بوشهر به نوسازی

 

توکلی اعلام کرد که برای عملیات هرس و تکریب نخلستان‌ها به منظور مقابله با آفت‌ها و افزایش تولید خرما، مبلغ ۹ میلیارد ریال اعتبار استانی اختصاص یافته است. همچنین، تغذیه، هرس، تکریب، آرایش و پوشش‌ دهی خوشه‌ های خرما از مهم‌ ترین برنامه‌ های مدیریت نخلستان است.

 

وی به تاکید بر حمایت از کشاورزان و حل مشکلات جهت افزایش تولید پرداخت و از پایش مستمر و بررسی وضعیت آفت قرنطینه‌ ای سوسک سر خرطومی حنایی در نخلستان‌ ها سخن گفت. او تأکید کرد که ردیابی و پایش روزانه توسط کارشناسان انجام می‌ شود و کشاورزان باید در صورت مشاهده علائم آفت، با مشورت کارشناسان، به مدیریت اصولی کنترل آفت اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 12 =