مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان آغاز شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: مهاجرت پرندگان به منابع آبی استان آغاز شده و این مهم در ماه های آخر پاییز و اول زمستان به اوج می رسد.

اقبال حمیدی روز چهارشنبه اظهار کرد:

با آغاز فصل پاییز پرندگان مهاجر در قالب دسته های بزرگی وارد منابع آبی استان شده و بعد از تغذیه و تجدید توان جسمی به حرکت خود به سمت تالاب های جنوب کشور و همچنین کشور عراق ادامه می دهند.

 

بیشتر بخوانید: ساعت کار مترو تهران ۱۴۰۲

 

وی یادآور شد:

در استان ۱۸ سد احداث شده و اگرچه تعدادی از آنها هنوز به بهره برداری نرسیده ولی بخشی از آنها آبگیری شده و به عنوان منبع آب و غذای پرندگان مهاجر قابل استفاده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با بیان اینکه یکی از زیستگاه ها و محل های برجسته گذر پرندگان در استان تالاب بین المللی زریبار است، افزود:

این تالاب در مسیر مهاجرت پرندگان از شمال‌غرب کشور به تالاب‌های جنوب قرار دارد.پرندگان مهاجری که وارد منابع آبی استان از جمله سدها و رودخانه ها می شوند بعد از استراحت کوتاهی به سمت جنوب کشور یا کشور عراق حرکت می کنند ولی تعدادی از آنها که وارد تالاب زریبار شده و به دلیل شرایط مطلوب آن ماندگار می شوند.

 

وی با اعلام اینکه هر سال به طور جهانی سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در دی ماه انجام می شود، گفت:

سال گذشته در منابع آبی استان به مساحت ۱۴ هزار و ۶۶۰ هکتار افزون بر ۱۷ هزار قطعه سرشماری شد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان یادآور شد:

بیشترین جمعیت پرنده سرشماری شده در سدهای استان مربوط به شهرستان سقز با ۱۱ هزار قطعه و بیشترین تنوع هم مربوط به تالاب زریبار مریوان با ۴۲ گونه بود.بیشترین جمعیت پرندگان‌آبزی و کنارآبزی مهاجر شمارش شده هم متعلق به خانواده کاکایی‌ها، چنگرها و اردک‌ها و کمترین جمعیت متعلق به خانواده پلیکان، طاوسک، لک‌لک‌ها و ماهی خورک بوده است.

 

بیشتر بخوانید: نقشه بی آر تی تهران

 

کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال با ۹۷ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار است.

همچنین استان دارای پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و ۲ اثر طبیعی ملی و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.

 

منبع: ایرنا

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + پانزده =

مقالات پربازدید