مرمت حفاظتی بناهای تاریخی چهارمهال و بختیاری

آیا بناهای تاریخی چهارمهال و بختیاری مرمت حفاظتی میشود؟!!

۳۷ بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری از جمله پل زمان‌خان سامان مرمت می‌شوند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی چهارمحال و بختیاری از مرمت حفاظتی ۳۷ بنای تاریخی در مناطق مختلف این استان از جمله پل زمان‌خان سامان خبر داد.

 

علیرضا جیلان،مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی چهارمحال و بختیاری، گفت:

برای مرمت حفاظتی ۳۷ بنای تاریخی چهارمحال و بختیاری بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار ملی، استانی و مصوب سفر رئیس‌جمهوری به استان در سال ۱۴۰۱ اختصاص پیدا کرد. اعتبارات مرمت حفاظتی بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری نسبت به سال گذشته بیش از یک‌هزار درصد افزایش داشته است. برای افزایش اعتبارات این حوزه کمک‌های وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی نیز تأثیرگذار بوده است.

 

بیشتر بخوانید: رودخانه جاجرود پیک نیک

 

جیلان به تهیه و تصویب طرح‌ها و گزارش‌های تفصیلی مرتبط با مرمت حفاظتی بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری در شورای فنی استان اشاره کرد و افزود:

این طرح‌ها پس از تصویب در شورای فنی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان برای اداره‌کل حفظ و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ارسال شد.

 

او ادامه داد:

طرح حفاظت اضطراری پُل تاریخی زمان‌خان سامان از سوی متخصصان، استادان و صاحب‌نظران حوزه مرمت بناهای تاریخی نیز تهیه شده که به تایید اداره‌کل حفظ و احیاء وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی رسیده است و در حال انتخاب پیمانکار ذی‌صلاح برای اجرای آن هستیم. همچنین شرح خدمات مطالعات آسیب‌شناسی و مرمت پُل تاریخی زمان‌خان سامان با هماهنگی اداره‌کل حفظ و احیا تهیه شده است و در حال انتخاب مشاور ذی‌صلاح هستیم.

 

مرمت حفاظتی بناهای تاریخی چهارمهال و بختیاری

 

مدیرکل میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری گفت:

بازدید میدانی از سوی گروه متخصصان مهندسان مشاور برای بیشتر بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری انجام شده و بر اساس اولویت‌های اضطراری و اعتبارات تخصیص داده شده، طرح و گزارش‌های تفصیلی مرمت و حفاظت برخی از بناها شامل قلعه فرادنبه، قلعه فرخ‌شهر، باروی چالشتر، تعدادی مساجد ثبتی و حمام‌ها، بافت روستای بدون کوچه یاسه‌چای، روستای پلکانی سرآقاسید و تعدادی دیگر از بناهای تاریخی استان تهیه شده است.

 

او افزود:

نتیجه این بازدید به تصویب شورای فنی چهارمحال و بختیاری با عضویت تعدادی از متخصصان و صاحب‌نظران حوزه مرمت بناهای تاریخی و فرهنگی رسیده و در مرحله اجرایی قرار گرفته است.

 

بیشتر بخوانید: نقشه حرم شاهچراغ

 

جیلان اظهار کرد:

در سال‌های گذشته به‌علت کمبود اعتبار، مرمت حفاظتی برای بیشتر بناهای تاریخی چهارمحال و بختیاری انجام نشده بود و فقط مرمتی جزیی برخی از بناها انجام شده است. مرمت حفاظتی ۳۷ بنای تاریخی چهارمحال و بختیاری در این مرحله تا ابتدای پاییز سال‌جاری انجام می‌شود و ردیف اعتباری برخی از این بناهای تاریخی ادامه‌دار خواهد بود و از بودجه سال ۱۴۰۲ هم بهره‌مند است.

 

به نقل از: کجارو

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + سیزده =

مقالات پربازدید