لغو ویزای گردشگری بین ایران و عربستان

آیا ویزای گردشگری بین ایران و عربستان لغو می شود؟!

برخی کارشناسان سعودی لغو ویزای گردشگری بین ایران و عربستان را ممکن دانستند.

دو کارشناس نظامی سعودی تاکید کردند که در سایه‌ گسترش روابط میان ایران و عربستان در مرحله کنونی، لغو ویزای گردشگری میان دو کشور امکان‌پذیر است.

«عیسی آل‌فایع»، کارشناس سعودی متخصص در امور راهبردی و امنیت بین‌المللی در گفت‌وگو با اسپوتنیک تاکید کرد که از ماه مارس و درپی توافق تهران و ریاض برای از سرگیری روابط دیپلماتیک به واسطه پکن، فصل جدیدی از روابط میان ایران و عربستان آغاز شد.

وی گفت که اجرایی شدن توافق میان تهران و ریاض از همان زمان امضا آغاز شده است.

 

بیشتر بخوانید: نقشه مترو تهران ۱۴۰۲

 

او که سرهنگ بازنشسته است خاطرنشان کرد:

در راستای بازگشت روابط دیپلماتیک و تا زمانی که ایران رفتار مثبت با همسایگانش دارد، اجرای لغو ویزای گردشگری میان دو کشور بعید نیست.

 

آل‌فایع گفت:

این امر درآمد اقتصادی برای دو طرف دارد و مبادلات تجاری را نیز افزایش می‌دهد، علاوه بر این روابط فرهنگی میان مردم دو کشور گسترش می‌یابد و باعث تسهیل روند آشنایی با میراث گردشگری می‌شود.

 

درخصوص مسائل امنیتی نیز آل‌فایع تاکید کرد:

ملاحظاتی وجود دارد که با اجرای توافقات امنیتی دو کشور که در سال ۲۰۱۱ امضا شده است و انجام اقدامات پیشگیرانه می‌توان با این مسئله تعامل کرد.

 

در این راستا، «عبدالله العسیری»، کارشناس نظامی سعودی نیز گفت:

بازگشت روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان در چند ماه اخیر نشان‌دهنده تمایل سران دو کشور برای تقویت روابط در راستای خدمت به مردم دو کشور است.

 

وی در گفت‌وگو با اسپوتنیک افزود:

اظهارات مسئول ایرانی(معاون وزیر گردشگری و میراث فرهنگی) نتیجه همکاری و تلاش‌ها در مرحله اخیر و تمایل و رویکرد سیاسی مشترک در تقویت و توسعه روابط است.

 

العسیری در ادامه گفت:

بحث لغو ویزا میان دو کشور نتیجه تلاش‌های انجام شده از سوی دو کشور به شمار می‌رود، اگرچه در این مرحله بحث درخصوص ویزای گردشگری است.

 

وی گفت که می‌توان محتاطانه همکاری‌ها را گسترش داد و از حسن نیت ایران در بهبود روابط از طریق احترام به معاهدات بین‌المللی اطمینان حاصل کرد.

این کارشناس سعودی تاکید کرد که همکاری میان دو کشور می‌تواند در زمینه‌های مختلف دیگر نیز گسترش یابد؛ اما به نیت صادق ایران در گسترش روابط خود با عربستان و تمام کشورهای منطقه مربوط می‌شود.

اخیرا مریم جلالی، معاون وزیر میراث فرهنگی در دیدار با معاون بین‌الملل وزارت گردشگری عربستان، پیشنهاد تشکیل کارگروه رفع موانع گردشگری و لغو روادید بین ایران و عربستان را مطرح کرد.

 

بیشتر بخوانید: آبگرم لاریجان

 

او درباره این دیدار اظهار کرد:

پیام عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی،  به وزیر گردشگری عربستان سعودی را به سلطان المسلم ارائه کردم. در این پیام از مقام عالی وزارت عربستان برای سفر به ایران دعوت شده است که قرار شد برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم انجام شود.

 

منبع: کجارو

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 6 =

مقالات پربازدید