شاخص هوای کرمانشاه در وضعیت خطرناک قرار گرفت

شاخص هوای کرمانشاه در وضعیت خطرناک قرار گرفت

احد جلیلیان روز یکشنبه افزود:

شاخص ساعتی کیفیت هوا AQI تا ساعت هشت صبح امروز برای ایستگاه‌ شهر کرمانشاه ۴۴۲ در وضعیت قهوه ای و بحران ( خطرناک) قرار دارد.

 

وی اضافه کرد:

در شهرهای سرپل ذهاب ، قصرشیرین، گیلانغرب، دالاهو و اسلام آباد نیز عدد شاخص به زیر ۲۰۰ رسیده است که وضعیت نارنجی و هشدار را نشان می دهد.

 

بیشتر بخوانید: نقشه مترو تهران

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه گفت:

توده گرد و غباری که از اواخر روز گذشته از غرب وارد جو استان شده و ریزگردهای حامل آن باعث افت کیفیت هوا در برخی نواحی استان شده است.

 

جلیلیان یادآور شد:

این شرایط هم اکنون به تدریج در حال کاهش است و براساس اعلام هواشناسی تا ظهر روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.

 

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

 

بیشتر بخوانید: کوه دماوند کجاست

 

استان کرمانشاه دارای ۹ ایستگاه سنجش کیفیت هوای فعال است که از این تعداد چهار ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهر کرمانشاه ( میدان آزادی، شهرداری، زیبا پارک و شرکت نفت) و پنج ایستگاه نیز در شهرهای قصرشیرین، سرپل ذهاب، اسلام آباد غرب، پاوه و کنگاور است که به صورت آنلاین آلودگی هوا را اندازه‌گیری کرده و داده‌ها برای تجزیه و تحلیل و سنجش آلودگی هوای شهرهای مختلف استان به اداره‌کل محیط زیست ارسال می‌شود.

بحران ریزگردهای کرمانشاه، یک بحران زیست‌محیطی است که چند سالی است در این استان وجود دارد.

به نقل از: ایرنا

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی کرمانشاه

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یازده =

مقالات پربازدید