سرخ ترین روستای ایران

سرخ ترین روستای ایران + این روستا ثبت ملی شده است (عکس)

معماری سرخ‌رنگ خانه‌ها همراه پوشش سنتی مردم محلی، باعث شده‌ است تا سالیانه ۴۰ هزار توریست، به اینجا سفر کنند؛ روستایی در قلب ایران و در دامنه کوه کرکس یعنی روستای «ابیانه». به گزارش صد آنلاین ، ابیانه روستایی در بخش مرکزی شهرستان نطنز، از توابع استان اصفهان است. این روستا در دامنه کوه‌های کرکس و در ارتفاع ۲۲۲۲ متری از سطح دریا واقع شده است که سرخ ترین روستای ایران نام گرفته است.

طبیعت روستای ابیانه بسیار خوش‌آب‌وهوا و معتدل است. مردم محلی به آن ویونا هم می‌گویند. گفته می‌شود ابیانه یکی از مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران است. تلفیق کویر و کوهستان در ابیانه، منظره‌ای بکر و زیبا پدید آورده است که این روستا را از سایر روستا‌های ایران متفاوت می‌کند.

 

 

معماری این روستای تاریخی، با شکل بومی‌اش و ساختار حلزونی‌شکل خانه‌های روستا، مربوط به سه دوره سلجوقی، صفوی و قاجار است و بنا‌های تاریخی متعدد و متنوعی از دوران هخامنشیان تا دوران معاصر در آن وجود دارد.

 

مطلب پیشنهادی : رودخانه کارون ؛ آدرس دقیق و راهنمای سفر + (ویدیو، عکس و نقشه)

معماری سرخ‌رنگ خانه‌های ابیانه همراه پوشش سنتی مردم محلی باعث شده است تا سالیانه ۴۰ هزار توریست قصد سفر به این روستای بکر به سرشان بزند. لباس سنتی مردم روستای ابیانه نطنز در نوروز ۹۷ ثبت ملی می‌شود.

روستای تاریخی ابیانه، در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان نطنز در استان اصفهان، ۸۰ کیلومتری شهر کاشان و ۱۷۴ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین مکان گلاب گیری کاشان

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 18 =

مقالات پربازدید