درخت افسانه‌ای شیرین و فرهاد: ۶ قرن استقامت در گذر زمان

درخت چنار طاق بستان معروف به شیرین و فرهاد

به گزارش صد آنلاین ، درخت شیرین و فرهاد یکی از نماد‌های فرهنگی و تاریخی شهر کرمانشاه است. این درخت چنار با سن بیش از ۶۰۰ سال، در کنار محوطه تاریخی طاق بستان این شهر واقع شده و ارتفاع آن به ۳۷.۷ متر و عرض به ۸.۴۶ متر می‌رسد. در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده و از آن زمان به عنوان میراث طبیعی مورد حفاظت و توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. این درخت علاوه بر ارزش‌های طبیعی، اهمیت فرهنگی و تاریخی خاصی برای مردم کرمانشاه دارد و به عنوان یک نماد از تاریخ و فرهنگ این منطقه شناخته می‌شود.

نام گذاری درخت شیرین و فرهاد

نام گذاری این درخت به عنوان “درخت شیرین و فرهاد” از فرهنگ عامه مردم کرمانشاه نشأت می‌گیرد. این درخت به نام “درخت شیرین و فرهاد” شناخته می‌شود به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی آن برای مردم این منطقه. اما در برخی موارد دیگر نیز به نام “درخت رحمت” و یا “درخت چنار قدیمی طاق‌بستان” اشاره می‌شود. این اختلافات در نام گذاری به سبب داستان‌ها و افسانه‌های مرتبط با این درخت و نقش‌های مختلفی که برای آن در طول تاریخ به آن اختصاص داده شده است، وجود دارد.

در اشعار فولکلور و باور‌های عامیانۀ مردم کرد کرمانشاه، این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان نشانی از عشق خود به فرهاد می‌کارد و قدمت آن به دوران ساسانی بازمی‌گردد. به همین دلیل در فرهنگ عامه، این درخت را درخت شیرین و فرهاد می‌نامند.

این درخت با نام‌های مختلفی نظیر دارپهلوان، درخت رحمت، و درخت کهنسال طاق بستان نیز شناخته می‌شود. در طول تاریخ، این درخت آسیب‌هایی را تحمل کرده است، اما با تلاش‌های حفاظتی که در سال‌های اخیر انجام شده، در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از میراث‌های طبیعی استان به ثبت ملی رسیده است.

همچنین، در برخی موارد، این درخت به نام “درخت رحمت” نیز شناخته می‌شودکه این نام نمایانگر قدمت و کهنسالی آن است. چون که پیرمردی کفاش به نام رحمت سالیان طولانی در حفرۀ میان درخت به کفاشی مشغول بود.

به طور کلی، درخت چنار طاق‌بستان در فرهنگ و ادبیات مردم کرمانشاه نمادی از تاریخ و عشق بی‌پایان می‌باشد و از اهمیت خاصی برخوردار است.

منبع: صد آنلاین

بیشتر بخوانید: بهترین مکان گلاب گیری کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 5 =