ثبت آیین کوزه شکنی در سالنامه رویدادهای گردشگری کشور

ثبت آیین کوزه شکنی در سالنامه رویدادهای گردشگری کشور !

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی از ثبت آیین سنتی کوزه شکنی شهرستان قاینات در تقویم رویدادهای گردشگری کشور خبر داد.

روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی، هادی شاهوردی روز شنبه گفت: گواهینامه ثبت آیین سنتی کوزه شکنی شهرستان قاینات در تقویم رویدادهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران با شماره ۲۰۲۰۹۵۵ به استان ابلاغ شد.

 

وی بیان کرد:

در گذشته با فرا رسیدن نوروز، مردم شهرستان قاینات آیین کوزه شکنی را بعد از برگزاری چهارشنبه سوری اجرا می‌کردند. آنان کوزه‌های کهنه و قدیمی را که آب از آن تراوش نمی‌شد و به عبارتی آب را سرد نمی‌کرد و داخل آن جلبک می‌گرفت و دیواره‌ آن سبزرنگ می‌شد را از سر در حیات خانه به داخل کوچه می‌انداختند و اعتقادشان این بود که با شکسته شدن این کوزه بلا و بیماری از خانواده دور خواهد شد.

 

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی افزود:

این آیین را اگر از دیدگاه بهداشتی مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که آن زمان نمی‌توانستند به مردم بگویند دیواره‌ کوزه‌ها که از جلبک پوشیده شده، میکروب دارد و سبب بیماری می‌شود لذا به آنها می‌گفتند که شیطان در داخل این کوزه‌ها جای گرفته و باید شکسته شوند.

 

وی گفت:

از دیدگاه دوم در آن زمان که سال تحویل می‌شد و مردم به انتظار سال نو بودند، شغل کوزه‌گری هم احیا می‌شد و کوزه‌گرها و کوزه‌فروش‌ها انتظار روزهای آخر سال را می‌کشیدند تا مردم با مراجعه به آنها کوزه‌های شکسته خود را خریداری کنند.

 

شاهوردی ادامه داد:

سوم اینکه جشن بزرگی بود که معمولا توسط دختران دم بخت انجام می‌شد و خانواده‌ها از این طریق آمادگی دختران‌شان را برای فرستادن به خانه بخت معرفی می‌کردند.

 

وی گفت:

در جوامع امروزی با رونق صنعت گردشگری به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی، نقش آیین‌ها و رسوم جوامع محلی در توزیع متوازن سفر و جذب گردشگران بسیار پررنگ است و در استان خراسان جنوبی با دارا بودن ۶ اثر که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، آیین‌ها و آداب خاص فرهنگی، مذهبی وجود دارد که توجه و معرفی آنها می‌تواند در کنار معرفی آثار جهانی و ملی بر رونق صنعت گردشگری استان بیفزاید.

 

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی هفته گذشته نیز از ثبت مراسم بیل‌زنی خوسف در تقویم رویدادهای گردشگری کشور خبر داد.

 

وی پیشتر گفته بود:

تاکنون ۹ رویداد استان خراسان جنوبی در تقویم رویدادهای گردشگری کشور ثبت شده و پنج رویداد دیگر در حال ثبت است.

 

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و شهر قاین مرکز شهرستان قاینات در ۱۱۰ کیلومتری شمال بیرجند است.

 

منبع: ایرنا

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 8 =

مقالات پربازدید