تکیه تاریخی میرفندرسکی مرمت می‌شود

تکیه تاریخی میرفندرسکی مرمت می‌شود!

عملیات مرمت تکیه تاریخی میرفندرکسی توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان آغاز شد.

مدیر مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد از آغاز عملیات مرمت تکیه تاریخی میرفندرکسی توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان خبر داد.

ابراهیم عمرانی با اشاره‌ به تاریخچه تکیه میرفندرکسی، اظهار کرد:

تکیه حکیم میرفندرسکی در مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد و در شمال غربی این قبرستان در خیابان واله قرار دارد. این تکیه که از تکایای ویژه و منحصربه‌فرد مجموعه تخت فولاد به شمار می‌رود به‌ واسطه وجود مزار حکیم میر ابوالقاسم فندرسکی، عارف و فیلسوف برجسته زمان شاه‌عباس اول صفوی شهرت دارد.

 

مدیر مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد اضافه کرد:

البته علاوه بر این سابقه تاریخی و هویتی، تکیه میرفندرسکی از عناصر گردشگری و زیارتی فراوانی برخودار است و برگزاری رویدادهای گردشگری و حضور مستمر زائران و گردشگران در این تکیه، اهمیت و جایگاه زیارتی و گردشگری آن را نشان می‌دهد.

 

او با اشاره به بازدیدهای دوره‌ایِ کارشناسان حوزه مرمت از مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد و با بیان اینکه مرمت و نگهداری تکایا و بناهای آرامگاهی، بخشی از مأموریت و از وظایف این مجموعه است، افزود:

مرمت ابنیه و تکایای تخت فولاد به‌صورت دوره‌ای و بر اساس زمان‌بندی مشخص توسط کارشناسان حوزه مرمتِ این مجموعه و با همکاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان انجام می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: رود اترک در کجاست

 

عمرانی به مرمت تکیه میرفندرسکی اشاره کرد و افزود:

با توجه به فرایند آسیب‌شناسی، عملیات مرمت این تکیه شامل سبک‌سازی، استحکام بخشی و کف‌سازی بام‌ها، همچنین مرمت جداره‌ها، حجره‌ها و اصلاح آجرفرش تکیه آغازشده است.

 

او با بیان اینکه تکیه میرفندرسکی به‌لحاظ سبک معماری و عناصر گردشگری به عروس تکایا شهرت دارد، ادامه داد:

سال گذشت مرمت سنگ مزار آرامگاه میرفندرسکی به‌عنوان یکی از اماکن مقدس و زیارتی مجموعه تاریخی، فرهنگی و مذهبی تخت فولاد همراه با نورپردازی کامل این تکیه به‌صورت کامل انجام شد و اکنون نیز پروژه مرمت این تکیه توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان آغازشده که در مدت ۴ ماه انجام خواهد شد.

 

به نقل از: کجارو

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + یازده =

مقالات پربازدید