از کرمان تا بندر هنزا چه مقدار فاصله هست ؟

در حدود ۳۰ کلومتری شرق شهر رابر و در حوالی مرز شهرستان جیرفت، بخش هنزاء در حاشیه رودخانه‌ای به‌همین نام گردشگران را به‌خود می‌خواند.

علاوه بر انبوه درختان سردسیری و گردوهای تنومند، کوچه-باغ‌های شیب‌دار این بخش از شهرستان رابر فضای دل‌انگیزی برای گشت‌وگذار ایجاد کرده است.

شهر هنزاء از توابع شهرستان رابر، از طرف شمال غربی به شهرستان رابر و از طرف شمال شرقی به شهر راین و از جنوب شرقی به شهرساردوییه محدود می‌شود و در نقطه مرزی شهرستان رابر و جیرفت قرار دارد.

شهر هنزاء از سطح دریا در حدود ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان، مطبوع و خنک و در زمستان‌ها سرد است.

فاصله شهر کرمان تا هنزا

کرمان از بزرگترین استان های ایران است که در بخش عظیم کویری کشورمان قرار گرفته است.

جاذبه های تاریخی و ارزشمند بسیاری در آن قرار دارد که تنها ۷۰۰ مورد از آن ها در لیست آثار ملی ایران نیز قرار دارد، همین خود دلیلی است تا به عنوان پنجمین شهر تاریخی ایران مطرح باشد.

 

 

اغلب ما کرمان را به عنوان منطقه ی کویری میشناسیم در حالی که مناطقی در این شهر وجود دارد که به طور کلی می توانند نظر شما را درباره گرم و کویری بودن کرمان تغییر دهد.

روستای هنزا در کرمان بخشی از توابع رابر در شهرستان بافت در مسیر جاده بافت جیرفت است که در ۱۵ کیلومتری بخش ساردوئیه نیز قرار گرفته است.

این روستا پر از درختان سر به آسمان کشیده ی گردو و رودخانه ای خروشان نیز می باشد که با مردمان با صفا و مهمان نوازی که دارد هر گردشگری را به سمت خود جذب می نماید. در ا

فاصله شهر کرمان تا روستای هنزا ۱۷۴ کیلومتر می‌باشد و برای رفتن به این روستا با ماشینِ سواری باید مسافتی دو ساعت و ۱۸ دقیقه‌ای را طی کرد.

برای دسترسی به روستای هنزا کرمان ابتدا باید به شهر کرمان رفته و در مسیر جاده بافت به جیرفت قرار گیرید و پس از گذراندن ۱۰ کیلومتر از این جاده در مسیر و جاده‌ای پرپیچ‌وخم و خاکی قرار می‌گیرید که مملو از درخت‌های گردو سر به فلک کشیده با رودخانه‌ای روان است.

منطقه رابر و هنزا به دلیل باران‌های فصلی زیادی که در این منطقه می‌بارد، دارای پوشش‌های گیاهی متنوعی می‌باشد.

ارتفاع این منطقه ۲۸۰۰ متر بوده و به همین دلیل در فصل بهار و تابستان آب‌وهوایی خنک و معتدل داشته و در فصل زمستان نیز جزو مناطق سردسیری استان کرمان محسوب می‌شود.

به دلیل آب‌وهوای معتدل و وزش بادهای ملایم، در گذشته در این منطقه و در روستای هنزا آسیاب‌های آبی فراوانی وجود داشته که امروزه بقایای این آسیاب‌ها در مناطقی قابل رویت است.

با توجه به ارتفاع ۲۸۰۰ متری روستای هنزا در کرمان آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان بسیار مطبوع و خنک است و در زمستان ها هم بسیار سرد می شود.

رودخانه دائمی هنزاء از میان روستا عبور می‌کند. ظاهراً در گذشته تعداد زیادی آسیاب آبی در این بخش وجود داشته است که آثار آنها برجای مانده و قابل بازسازی هستند.

 

منبع : سلام نو

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =

مقالات پربازدید