احتمال سیل در رودخانه های البرز؛ مسافران نوروزی مراقب باشند!

احتمال سیل در رودخانه های البرز

مسوول روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان البرز از گردشگران خواست به حریم رودخانه های دائمی و فصلی این استان به سبب احتمال طغیان این منابع آبی نزدیک نشوند.

عباسعلی کیخایی روز جمعه در گفت وگو با ایرنا اشاره به فعال شدن سامانه بارشی و هشدار سطح زرد هواشناسی افزود: رودخانه های کرج ، طالقان ، برغان و کردان بیشترین خطر طغیان را در شرایط بارش تندری باران را دارند که ورود گردشگران به حریم این رودخانه با خطرجانی همراه است.

وی ادامه داد: تیم های حفاظتی شرکت آب منطقه ای استان البرز درحاشیه رودخانه کرج مستقر شده و انتظار می رود مردم با این تیم ها همکاری بیشتری کنند.

مسوول روابط عمومی شرکت آب منطقه ای البرز گفت : مسافران از خیمه زدن در مسیر رودخانه های فصلی استان البرز خودداری کنند چرا که احتمال طغیان این رودخانه در شرایط بارندگی دور از انتظار نیست .

اداره کل هواشناسی استان البرز نسبت به خطرات سامانه بارش تندری طی امروز جمعه و فردا شنبه در این استان هشدار داده است.

خردادماه امسال براثر بارش تندری باران و جاری شدن سیل خسارات فراوانی به جاده کرج – چالوس ، رودخانه کرج و بیش از۵۰ دستگاه خودرو گردشگران وارد شد که خوشبختانه مسافران در این حادثه به طور معجزه آسایی از مرگ نجات یافتند.

بر اثر این بارندگی پنج تونل جاده کرج – چالوس انباشته از گل ولای و شن و ماسه شد که پاکسازی تونل ها و ترمیم کامل جاده حدود ۲ ماه زمان برد .

تابستان سال ۱۴۰۱ نیز براثر بارش سیل آسای باران در ارتفاعات طالقان خساراتی به منازل روستایی حاشیه رودخانه های فصلی وارد شد و بیش از ۷۰ دستگاه خودرو گردشگران از بین رفت.

تیرماه سال ۱۳۹۴ نیز بارش سیل آسا به مدت ۱۱ دقیقه در روستای سیجان حاشیه رودخانه کرج سبب مرگ هشت نفر و از بین رفتن ۱۰۰ دستگاه خودرو سنگین و سبک گردشگران شد.

مسوولیت حفاظت از رودخانه های دائمی و فصلی استان البرز برعهده شرکت آب منطقه ای استان است.

منبع: ایرنا

بیشتر بخوانید: روستاهای دیدنی کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *