آلاچیق عشایر شاهسون ، قابلیت ثبت جهانی را دارد.

آلاچیق عشایر شاهسون ، قابلیت ثبت جهانی را دارد

آلاچیق عشایر شاهسون در دشت مغان اردبیل، قابلیت ثبت جهانی را دارد.

حسن محمدی ادیب، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل، اظهار کرد که جشنواره کوچ عشایر شاهسون دشت مغان نشان می‌ دهد که جامعه عشایری چه بزرگی دارد و آلاچیق عشایر این منطقه می‌ تواند به عنوان یک نماد جهانی ثبت شود.

 

در دومین جشنواره بین‌ المللی کوچ عشایر شاهسون مغان، که یازدهمین دوره استانی آن بود، عشایر استان اردبیل، اقوام عشایر از سایر استان‌ ها و میهمانان خارجی شرکت کردند. آلاچیق عشایر استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پیشنهاد ثبت جهانی این نماد به وزارت میراث‌ فرهنگی ارائه شده تا میراث گرانبهای عشایر استان حفظ شود.

 

به طور مشابه، لباس سنتی زنان عشایر استان اردبیل با عنوان “تومان کوینک” و مهارت دوخت آن نیز در فهرست آثار ملی ثبت شده است. جشنواره بین‌ المللی کوچ عشایر شاهسون دشت مغان با همکاری دستگاه‌ های اجرایی استان اردبیل برگزار شده و هدف از آن ایجاد شور و نشاط اجتماعی و معرفی ارزش‌ های زندگی عشایر بوده است.

 

در برنامه‌ های اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل، گردشگری، صنایع دستی عشایر و حمایت از آنها اولویت دارد. عشایر استان اردبیل با جمعیت بیش از ۱۳ هزار خانوار و ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت استان، یکی از مهمترین جوامع عشایری کشور هستند.

 

مطلب پیشنهادی : جاذبه های گردشگری تهران

 

آلاچیق شاهسون

 

این عشایر در ۱۱ شهرستان استان اردبیل زندگی می‌ کنند و بیش از ۴۵ طایفه وجود دارد. آنها در قشلاق‌ ها، ییلاق‌ ها، زیست بوم‌ ها و سامانه‌ های مختلف زندگی می‌ کنند. عشایر اردبیل هر سال میزان قابل توجهی از گوشت، شیر، پشم، پنیر، محصولات باغی، محصولات زراعی و صنایع دستی مانند فرش، گلیم و جاجیم تولید می‌ کنند.

 

استان اردبیل با دارا بودن مناطق طبیعی، تاریخی، مذهبی و اقتصادی یکی از مقاصد مهم گردشگران داخلی و خارجی است.

بیشتر بخوانید: پل شیشه ای هیر اردبیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + بیست =