راز 106 ساله آبشار خون در قطب جنوب فاش شد!

آبشار_های خون در قطب جنوب

به گزارش صد آنلاین ، سیاره ما، سرشار از پدیده‌های شگفت انگیزی است که صرفاً نگاه کردن به آن‌ها ذهن آدمی را تا مدت‌ها به خود مشغول می‌کند. در هر گوشه و کنار این کره خاکی با پدیده‌هایی مواجه هستیم که برخی از آن‌ها توجیه پذیر و برخی دیگر فراتر از قوه ادراک آدمی به نظر می‌رسند.

رودخانه‌ای یخی در غرب دریاچه پونی در اَنتاکتیکا (قارۀ قطب جنوب) وجود دارد که آب قرمز این رودخانه آبشار‌هایی را به وجود آورده است که به همین دلیل این آبشار‌ها به «آبشار خون» معروف شده‌اند و این آبشار‌ها از ۱۰۶ سال پیش تاکنون معمای لاینحل برای دانشمندان بود.

آبشار‌های خون در سال ۱۹۱۱ در قطب جنوب، زمانیکه گروهی از دانشمندان برای انجام تحقیقاتی به این نقطه از زمین رفته بودند کشف شد. این آبشار‌ها که آبی سرخ رنگ داشت و ارتفاعش به یک ساختمان ۵ طبقه می‌رسید، در نگاه اول، به نظر می‌رسد از بالای کوه، خون پایین می‌ریزد و به صورت آبشار درمی آید.

در ابتدا آن‌ها فکر کردند که دلیل رنگ عجیب این آب باید وجود جلبک‌های خاصی در آن باشد، اما این فرضیه هیچ وقت به حقیقت نپیوست و به عنوان یک نظر و تئوری معتبر، معرفی و تایید نشد. دانشمندان پس از یک قرن سرانجام توانستند معمای «آبشار‌های خون» در قطب جنوب را حل کنند. آن‌ها بعد از انجام آزمایش‌هایی به این نتیجه رسیدند که اکسیداسیون آهن باعث شده تا آب حالت زنگ زدگی پیدا کند.

دریاچه پونی حدود ۵ میلیون سال قدمت دارد و هنگامی که آب آهن‌دار به اکسیژن برخورد می‌کند دچار زنگ زدگی می‌شود و در نتیجه به رنگ سرخ در میآید بنابر این رنگ آب دریاچه و رودخانه را به رنگ قرمز در می‌آورد.تحقیقات تیلور نشان می‌دهد، هم جلبک‌های دریاچه پونی و هم آهن موجود در کوهِ یخیِ نزدیک رودخانه، در قرمز شدن آب دریاچه و رودخانه تأثیر دارند.

آبشار‌های خون از دریاچه‌ای محبوس در لایه‌های یخ سرچشمه میگیرند. این آبشارها از یک دریاچه‌ی بزرگ روان شده اند که حدود ۱ میلیون سال است که در زیر لایه‌ای از یخ محبوس شده است و وقتی که دیدند که این دریاچه علیرغم مدت زمان زیادی که محبوس بوده است، یخ نزده است کاملا شوکه شدند.

منبع: صد آنلاین

بیشتر بخوانید: بهترین مکان برای ماهیگیری در کیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =